Poznań: Nie żyje profesor Andrzej Kwilecki, wybitny socjolog, były prorektor UAM

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Seidler
Marek Zaradniak

Poznań: Nie żyje profesor Andrzej Kwilecki, wybitny socjolog, były prorektor UAM

Marek Zaradniak

W wieku 90 lat zmarł profesor Andrzej Kwilecki, wybitny polski socjolog przez wiele lat związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Były prorektor tej uczelni.

Urodził się 23 października 1928 roku w Kwilczu koło Międzychodu, w rodzinie hrabiego Dobiesława Kwileckiego herbu Śreniawa. W 1952 roku ukończył studia prawnicze, a w 1953 socjologiczne na UAM.

Na tej samej uczelni w 1964 uzyskał stopień doktora, a w roku 1969 doktora habilitowanego. W 1976 roku został profesorem nauk humanistycznych. Przez kilkanaście lat pracował w Instytucie Zachodnim. W latach 1972-1981 był dyrektorem Instytutu Socjologii UAM, a w latach 1982-84 był prorektorem tej uczelni.

Profesor Andrzej Kwilecki  zmarł w wieku 90 lat.
Sławomir Seidler Profesor Andrzej Kwilecki zmarł w wieku 90 lat.

W latach 1986-1988 prof. Andrzej Kwilecki kierował Zakładem Historii Socjologii. Był także wykładowcą francuskiej Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales i przewodniczącym Komitetu Nauk Socjologicznych Polskiej Akademii Nauk. Pracował w Zakładzie Badań Narodowościowych PAN oraz w ówczesnej Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Współpracował z redakcjami "Studiów Socjologicznych" oraz "Ruchu Prawniczego, Ekonomicznego i Socjologicznego". Zajmował się m.in. migracjami i osadnictwem na Ziemiach Zachodnich, problematyką mniejszości narodowych i historią socjologii polskiej.

W uznaniu jego działalności w 2006 roku uhonorowany został Nagrodą Pracy Organicznej "Głosu Wielkopolskiego". W roku 2011 otrzymał także przyznawaną przez marszałka woj. wielkopolskiego Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Pasjami profesora Andrzeja Kwileckiego były szachy i muzyka operowa.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.