Poznań: Nie żyje Krystyna Gwoździcka, założycielka i prezes stowarzyszenia Wiedza Kultura Pomoc. Bliscy byli jej ludzie i sztuka

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Marek Zaradniak

Poznań: Nie żyje Krystyna Gwoździcka, założycielka i prezes stowarzyszenia Wiedza Kultura Pomoc. Bliscy byli jej ludzie i sztuka

Marek Zaradniak

W minioną środę po krótkiej chorobie w wieku 72 lat odeszła Krystyna Gwoździcka, ceniona poznańska prawniczka, założycielka i prezes stowarzyszenia Wiedza Kultura Pomoc.

Była absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach ukończyła aplikację prokuratorską, pracowała na stanowiskach asesora prokuratorskiego i prokuratora. Od roku 1979 wykonywała zawód radcy prawnego w różnych gałęziach gospodarki.

W szczególności świadczyła pomoc prawną dla firm informatycznych oraz związanych z kulturą takich jak Ogólnopolski Ośrodek dla Dzieci i Młodzieży oraz dla mediów. Specjalizowała się w prawie handlowym i informatycznym, a także rodzinnym. Przez wiele lat działała w samorządzie radcowskim na szczeblu lokalnym jak i krajowym.

Krystyna Gwożdzicka kochała sztukę i ludzi
Archiwum

W roku 2010 powołała stowarzyszenie Wiedza Kultura Pomoc. Pomagała młodym prawnikom w praktycznym poznaniu zawodu organizując specjalne kursy przygotowawcze do egzaminów. Pomagała również w przygotowaniu koncertów młodych twórców, wśród których był swego czasu trębacz Maciej Fortuna. To dzięki pomocy stowarzyszenia jego trio mogło nagrać płytę live i dać recital w Scenie na Piętrze.

Stowarzyszenie jest także fundatorem stypendiów dla najzdolniejszych uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyckiej Co roku członkowie Stowarzyszenia organizują też baliki dla dzieci, pomagają świetlicom środowiskowym i Domom Pomocy Społecznej. Organizują licytacje, z których dochód przeznaczany jest na cele charytatywne.

Krystyna Gwoździcka była współorganizatorką czterech koncertów charytatywnych „Mamy nadzieję”, podczas których w Scenie na Piętrze zbierane były pieniądze na leczenie i rehabilitację Kubusia Gołębiowskiego.

Za pracę społeczną na rzecz kultury i środowiska, a przede wszystkim dzieci w roku 2012 nominowana została w plebiscycie „Kobieta przedsiębiorcza” „Głosu Wielkopolskiego” i zajęła III miejsce.

W pamięci tych, którzy ją znali pozostanie jako osoba z charyzmą. Zawsze pełna energii, uśmiechnięta, pełna pomysłów i planów. Była osobą, dla której zawsze najważniejszy był drugi człowiek. Nie zostawiała nikogo bez pomocy. Starała się łączyć ludzi ponad podziałami. Po prostu kochała życie.

Krystynę Gwoździcką pożegnamy w piątek 7 lutego. O godzinie 12.45 w kościele Chrystusa Odkupiciela zostanie odprawiona msza święta, a o godzinie 14.15 na cmentarzu na Miłostowie odbędzie się pogrzeb.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.