Poznań: Nie żyje Krystyna Gwoździcka, założycielka i prezes stowarzyszenia Wiedza Kultura Pomoc. Bliscy byli jej ludzie i sztuka

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Marek Zaradniak

Poznań: Nie żyje Krystyna Gwoździcka, założycielka i prezes stowarzyszenia Wiedza Kultura Pomoc. Bliscy byli jej ludzie i sztuka

Marek Zaradniak

W minioną środę po krótkiej chorobie w wieku 72 lat odeszła Krystyna Gwoździcka, ceniona poznańska prawniczka, założycielka i prezes stowarzyszenia Wiedza Kultura Pomoc.

Była absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach ukończyła aplikację prokuratorską, pracowała na stanowiskach asesora prokuratorskiego i prokuratora. Od roku 1979 wykonywała zawód radcy prawnego w różnych gałęziach gospodarki.

W szczególności świadczyła pomoc prawną dla firm informatycznych oraz związanych z kulturą takich jak Ogólnopolski Ośrodek dla Dzieci i Młodzieży oraz dla mediów. Specjalizowała się w prawie handlowym i informatycznym, a także rodzinnym. Przez wiele lat działała w samorządzie radcowskim na szczeblu lokalnym jak i krajowym.

Krystyna Gwożdzicka kochała sztukę i ludzi
Archiwum

W roku 2010 powołała stowarzyszenie Wiedza Kultura Pomoc. Pomagała młodym prawnikom w praktycznym poznaniu zawodu organizując specjalne kursy przygotowawcze do egzaminów. Pomagała również w przygotowaniu koncertów młodych twórców, wśród których był swego czasu trębacz Maciej Fortuna. To dzięki pomocy stowarzyszenia jego trio mogło nagrać płytę live i dać recital w Scenie na Piętrze.

Stowarzyszenie jest także fundatorem stypendiów dla najzdolniejszych uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyckiej Co roku członkowie Stowarzyszenia organizują też baliki dla dzieci, pomagają świetlicom środowiskowym i Domom Pomocy Społecznej. Organizują licytacje, z których dochód przeznaczany jest na cele charytatywne.

Krystyna Gwoździcka była współorganizatorką czterech koncertów charytatywnych „Mamy nadzieję”, podczas których w Scenie na Piętrze zbierane były pieniądze na leczenie i rehabilitację Kubusia Gołębiowskiego.

Za pracę społeczną na rzecz kultury i środowiska, a przede wszystkim dzieci w roku 2012 nominowana została w plebiscycie „Kobieta przedsiębiorcza” „Głosu Wielkopolskiego” i zajęła III miejsce.

W pamięci tych, którzy ją znali pozostanie jako osoba z charyzmą. Zawsze pełna energii, uśmiechnięta, pełna pomysłów i planów. Była osobą, dla której zawsze najważniejszy był drugi człowiek. Nie zostawiała nikogo bez pomocy. Starała się łączyć ludzi ponad podziałami. Po prostu kochała życie.

Krystynę Gwoździcką pożegnamy w piątek 7 lutego. O godzinie 12.45 w kościele Chrystusa Odkupiciela zostanie odprawiona msza święta, a o godzinie 14.15 na cmentarzu na Miłostowie odbędzie się pogrzeb.

Marek Zaradniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.