Poznań: Na lotnisku Ławica znowu mniej pasażerów niż rok temu. Czy w końcu będzie lepiej? Jaka przyszłość czeka Port Lotniczy Poznań-Ławica?

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Norbert Kowalski

Poznań: Na lotnisku Ławica znowu mniej pasażerów niż rok temu. Czy w końcu będzie lepiej? Jaka przyszłość czeka Port Lotniczy Poznań-Ławica?

Norbert Kowalski

Poznańskie lotnisko Ławica po raz kolejny odnotowało spadek liczby pasażerów w porównaniu do ubiegłego roku. Tym razem negatywne statystyki dotyczą sierpnia, w którym to z lotniska Ławica skorzystało 9 procent pasażerów mniej niż w sierpniu 2018 roku. Od początku tego roku Ławica prawie co miesiąc notuje spadki liczby pasażerów.

Poznańskie lotnisko Ławica ma za sobą kolejny niekorzystny miesiąc. Tym razem władze Ławicy przedstawiły statystyki liczby pasażerów za sierpień. Po raz kolejny są one gorsze w porównaniu do sierpnia 2018 roku. W sierpniu 2019 roku na Ławicy obsłużono nieco ponad 293 tys. pasażerów, co oznacza spadek o 9 proc. w porównaniu z sierpniem 2018 roku.

Najwięcej, bo ponad 145 tys. pasażerów po raz kolejny skorzystało z lotów czarterowych. To i tak jednak oznacza spadek aż o 12 proc. w tym segmencie w porównaniu do ubiegłego roku. Ponad 109 tys. pasażerów skorzystało z tanich linii lotniczych, co także oznacza spadek o 8 proc. w tym segmencie. Z kolei 38 tys. osób wybrało się w podróż tradycyjnymi liniami lotniczymi, co oznacza porównywalną liczbę w stosunku do sierpnia 2018 roku.

- Słaby wynik za sierpień nie dziwi. Spadek o 9 proc. w stosunku do sierpnia ubiegłego roku jest efektem likwidacji bazy Wizz Air, braku nowych kierunków i przewoźników z segmentu "legacy", słabszej oferty czarterowej

- komentuje na facebooku radny Paweł Sowa.

Zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem w sierpniu była turecka Antalya (połączenie czarterowe), do której poleciało ponad 24 tys. podróżnych. Na drugim miejscu znalazła się Warszawa (ponad 15 tys. osób) a na trzecim Londyn Stansted (ponad 14 tys. podróżnych).

Czytaj też: Poznań: Lotnisko Ławica wydaje miliony na odszkodowania za hałas. To wyjątek czy początek wielkiego problemu lotnisk?

Poznańskie lotnisko Ławica w tym roku prawie stale notuje spadki liczby pasażerów. Podobnie było w sierpniu. Na Ławicy znowu obsłużono mniej pasażerów
archiwum

Rok 2019 na razie układa się nie po myśli władz poznańskiego lotniska. Praktycznie od początku roku z każdym kolejnym miesiącem liczba obsłużonych pasażerów w porównaniu do 2018 roku jest mniejsza.

W styczniu obsłużono nieco ponad 128 tys. pasażerów (spadek o 3 proc.), w lutym niespełna 123 tys. (spadek o 5 proc.), w marcu ponad 136 tys. (spadek o 5 proc.) a w kwietniu nieco ponad 159 tys. osób (spadek o 1 proc.).

Jedynym miesiącem w tym roku, w którym odnotowano wynik lepszy niż w 2018 roku był maj. Wtedy na Ławicy obsłużono ponad 210 tys. pasażerów, co oznaczało wzrost o 2 proc.

W czerwcu po raz kolejny zanotowano spadek (o 6 proc.) obsługując 273 tys. pasażerów. Z kolei w lipcu z Ławicy skorzystały 292 tys. osób, co oznaczało spadek o 10 proc. w porównaniu do lipca 2018 roku.

Sprawdź też: Poznań: Lotnisko Ławica wkrótce przestanie się rozwijać? Za trzy lata lotnisko może dojść do ściany a nowych połączeń nie będzie

Poznańskie lotnisko Ławica w tym roku prawie stale notuje spadki liczby pasażerów. Podobnie było w sierpniu. Na Ławicy znowu obsłużono mniej pasażerów
archiwum

Nadzieją na przyszłość dla władz Ławicy mogą być nowe połączenia, które częściowo już wystartowały lub wystartują pod koniec października. Od połowy września na Ławicy wystartowały połączenia do gruzińskiego Kutaisi, które obsługuje linia WizzAir. Ponadto przywrócone zostały loty do Birmingham.

Oprócz tego pod koniec października linia Ryanair uruchomi połączenia do Odessy, Charkowa, Paryża Beauvais oraz Budapesztu. Wzrośnie też liczba połączeń z Poznania do Warszawy - z pięciu do sześciu dziennie.

- Myślę że wyniki za wrzesień i październik nadal będą pod kreską, choć już nie tak "dużą". Sytuacja poprawi się w danych za listopad i grudzień

- komentuje na facebooku radny Paweł Sowa.

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.