Poznań na dobrej drodze: Ul. Lutycka - dwupasmówka i wiadukt!

Czytaj dalej
Fot. Wizualizacje PIM
materiały informacyjne

Poznań na dobrej drodze: Ul. Lutycka - dwupasmówka i wiadukt!

materiały informacyjne

Przebudowa ulicy Lutyckiej ma rozpocząć się w lipcu przyszłego roku. Zainteresowanie mieszkańców projektem było bardzo duże. Z tego powodu konsultacje zostały przedłużone o trzy tygodnie, by wszyscy mogli się w tej sprawie wypowiedzieć. W efekcie tego wprowadzono zmiany.

Przebudowany będzie odcinek drogi krajowej nr 92 pomiędzy węzłami „Podolany” i „Koszalińska”. Dodatkowo w ramach tej inwestycji przedłużona zostanie al. Solidarności.

Nad linią kolejową Poznań - Piła powstanie wiadukt, dzięki czemu przejazd będzie szybszy, bezkolizyjny i bezpieczniejszy.

Zarząd Dróg Miejskich zakłada, że prace będą prowadzone w trzech etapach realizacyjnych. W ramach pierwszego z nich budowany będzie wiadukt. Drugi etap to budowa przedłużenia al. Solidarności od skrzyżowania z ul. Witosa do ul. Lutyckiej oraz połączenia ul. Jasielskiej z ul. Lutycką. Drogowcy rozpoczną też prace na terenie węzłów Podolany i Koszalińska. W trzecim etapie dojdzie do przebudowy układu drogowego z jednojezdniowego do dwujezdniowego.

Plan wiaduktu przy ul. Golęcińskiej jest opracowywany w ramach osobnych prac, a Poznań wraz z PKP będą się starały pozyskać na jego budowę dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Jest to możliwe w ramach programu likwidacji jednopoziomowych skrzyżowań linii kolejowych z drogami.

Za to nie będzie na razie budowany wiadukt nad ul. Szczawnicką, jak mówił pierwotny plan przebudowy, choć nie wyklucza się tego w przyszłości, w czasie przebudowy układu drogowego na dwujezdniowy.

Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich - zostanie jednak utrzymana pierwotnie projektowana niweleta nasypu pod ul. Lutycką, aby umożliwić budowę tego wiaduktu.

Z myślą o przyszłych koncepcjach drogowych w tym rejonie, w szczegółowej dokumentacji projektowej zostanie też przywrócony ślepy wlot skrzyżowania na łuku ul. Podolańskiej, co m.in. sugerowali mieszkańcy.

Ulica Koszalińska będzie skomunikowana z Lutycką, dzięki nowemu połączeniu, które zapewni łączność Strzeszyna z centrum i z Wolą, jak i Podolan i Piątkowa z Wolą. Równocześnie z budową tego połączenia będzie wznoszone rondo na skrzyżowaniu ul. Koszalińskiej i Literackiej.

Wzdłuż ul. Koszalińskiej do projektowanego skrzyżowania z ul. Golęcińską będzie budowana niezależna droga rowerowa a także zjazd, tak zwany ślimak przy wiadukcie kolejowym.

Warto dodać, że plan przebudowy ulicy Lutyckiej spotkał się z bardzo konstruktywnym zainteresowaniem mieszkańców - o tym, że ich głosy się liczą, może świadczyć fakt, że do koncepcji przebudowy włączono aż 65 zaproponowanych przez nich zmian.

To właśnie mieszkańcy postulowali częściowe uwolnienie od ruchu ulicy Koszalińskiej. Pierwotna wersja projektu takiego rozwiązania nie zakładała.

Uczestnicy konsultacji wskazywali, że niesie to ryzyko powstawania tam ogromnych korków, tym bardziej że jedynie dwupasmowa Lutycka połączona bezkolizyjnie z Koszalińską jest szansą dla mieszkańców mocno rozbudowującego się Strzeszyna.

Przetarg na wykonanie projektu inwestycji, uwzględniającego wszystkie przyjęte zmiany, będzie ogłoszony na przełomie marca i kwietnia.

materiały informacyjne

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.