Poznań na dobrej drodze: Stary Rynek stanie się przyjazny dla mieszkańców i turystów

Czytaj dalej
Fot. Wizualizacja Demiurg
materiały informacyjne

Poznań na dobrej drodze: Stary Rynek stanie się przyjazny dla mieszkańców i turystów

materiały informacyjne

Za trzy lata Stary Rynek będzie nie do poznania. Koszty zmiany wizerunku wyceniono na 55,5 miliona złotych. Poznań ubiega się o dofinansowanie unijne. Maksymalnie może uzyskać dotację w wysokości nawet 30 milionów złotych.

- Zależy nam na tym, by Stary Rynek był przestrzenią przyjazną dla wszystkich mieszkańców Poznania oraz turystów i nie stracił przy tym swojego zabytkowego charakteru

- podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Zmiany są konieczne, aby bez problemu mogli poruszać się po nim piesi w każdym wieku, także seniorzy, rodzice z dziećmi w wózkach oraz niepełnosprawni.

Wyspy zieleni na równym bruku

Miasto posiada koncepcję przebudowy płyty Starego Rynku oraz program funkcjonalno-użytkowy, który określa między innymi oświetlenie, poziom chodnika wokół kamienic i samej płyty.

Poznań na dobrej drodze: Stary Rynek stanie się przyjazny dla mieszkańców i turystów
Wizualizacja Demiurg Zostanie zmodernizowana nie tylko płyta rynku, która zyska równą jak stół nawierzchnię, ale także podziemna infrastruktura

Koncepcję modernizacji płyty rynku przygotowała pracownia architektoniczna Demiurg, która wygrała ogłoszony przez Urząd miasta przetarg. - Planowane prace mają przywrócić funkcjonalność nawierzchni, ale równie ważne jest zachowanie jej wartości historycznej i klimatu tego miejsca - podkreśla Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejski konserwator zabytków.

Pracownia Demiurg przeprowadziła inwentaryzację wszystkich kostek brukowych. Są one różne - niektóre idealnie proste, inne nie.

- Nie chcemy ich szlifować

- zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. I przyznaje: - To prawda, że nie jest on historyczny, bo oryginalny wywieziono w czasach PRL do NRD. W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia został on ściągnięty z ulicy Głogow-skiej.

Na ulicy Woźnej zdecydowano się na zeszlifowanie kostki, ale została ona wykonana z mniej szlachetnego materiału.

- Wybierzemy najlepsze kawałki granitu z płyty rynku i uzupełnimy je taką samą kostką, która znajduje się w magazynach Zarządu Dróg Miejskich - twierdzi Mariusz Wiśniewski. I zapowiada: - Wiosną przeprowadzimy testy. Jeśli nie uda się uzyskać idealnie równej nawierzchni, to wtedy zdecydujemy się na szlifowanie kostki.

Poznań na dobrej drodze: Stary Rynek stanie się przyjazny dla mieszkańców i turystów
Wizualizacja Demiurg

Spoiny między kamieniami zostaną dokładnie wypełnione. Zmieni się nie tylko nawierzchnia. Wymieniona zostanie także infrastruktura podziemna.

- Największym problemem było odwodnienie tego terenu

- uważa Mariusz Wiśniewski. - Pod płytą rynku powstaną zbiorniki retencyjne. Woda będzie odprowadzana kolektorem przez ulicę Wielką.

Przy okazji remontu właściciele nieruchomości będą mieli możliwość podłączenia się do wymienionych mediów. W płycie rynku zostaną rozmieszczone gniazdka elektryczne. Dzięki temu nie będzie konieczne ciągnięcie kilometrów kabli, gdy na Starym Rynku będą odbywać się różnego rodzaju imprezy. - W kilku częściach pojawią się drzewa, na przykład obok Arsenału, które w tym miejscu były - dodaje Mariusz Wiśniewski.

Chodnik wokół rynku będzie znajdował się praktycznie na poziomie płyty Starego Rynku. Dzięki temu znikną podesty, na których znajdują się kawiarniane ogródki, bo nie będzie już takiej potrzeby.

Przed domkami budniczymi pojawią się lampy i siedziska, natomiast po obu stronach Odwachu oraz przy Wadze Miejskiej powstaną wyspy zieleni.

Pasaż kultury

- Projekt zakłada nie tylko modernizację płyty rynku wraz z wymianą mediów podziemnych, ale także stworzenie

Poznań na dobrej drodze: Stary Rynek stanie się przyjazny dla mieszkańców i turystów
Wizualizacja Demiurg Po modernizacji płyty Starego Rynku nie będzie już potrzeby ustawiania kawiarnianych ogródków na podestach

pasażu kultury na ulicy Jana Baptysty Quadro oraz remont Galerii Arsenał - przypomina M. Wiśniewski.

Pasaż kultury zostanie wyposażony w rozsuwany dach, scenę, którą będzie można składać, meble miejskie ( w tym siedziska), a w stalowych słupach i ryglach zostaną umieszczone elementy oświetlenia.

Początek prac - koniec 2019 roku

Na początku przyszłego roku mają rozpocząć się prace nad projektem budowlanym, a pod koniec 2019 r. powinna wystartować inwestycja. Miasto przystąpi do niej, gdy zakończy się przebudowa pl. Kolegiackiego.


- Przebudowa płyty będzie przebiegać w dwóch etapach, tak aby rynek mógł funkcjonować. Zostanie poprzedzona badaniami archeologicznymi

- mówi M. Wiśniewski.

materiały informacyjne

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.