Poznań na dobrej drodze: Gdyńska - Poznań dotrzymuje słowa

Czytaj dalej
Fot. PIM
materiały informacyjne

Poznań na dobrej drodze: Gdyńska - Poznań dotrzymuje słowa

materiały informacyjne

W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa ulicy Gdyńskiej od granic Poznania do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach.

Najpierw kompleksowo przebudowano Gdyńską od skrzyżowania z Bałtycką do granic miasta. Teraz przyszedł czas na kolejny, ostatni już etap inwestycji. Obejmuje on przebudowę ponad 1,1 kilometra drogi od granic Poznania aż do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach. Przedsięwzięcie na terenie gminy Czerwonak będzie realizować poznański samorząd, który sfinansuje je z własnego budżetu.

Koszty reaklizacji projektu oszacowano na ponad 40,2 miliona złotych. Zarząd województwa wielkopolskiego przyznał miastu na tę inwestycję blisko 12,3 miliona złotych dotacji unijnej. Umowa dotycząca przyznania dofinansowania została podpisana 13 marca tego roku.

- Uznaliśmy, że projekt Poznania ma kluczowe znaczenie dla aglomeracji w kwestii likwidowania tzw. wąskich gardeł, bardzo utrudniających życie mieszkańcom

- wyjaśnia Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. I dodaje, że z t ego powodu dofinansowanie zostało przyznane w trybie pozakonkursowym.

- Dokończenie przebudowy ulicy Gdyńskiej to efekt współpracy w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań - podkreśla Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Inwestycja poprawi płynność ruchu pojazdów, wyeliminuje utrudnienia, zlikwiduje zatory na jednym z głównych wylotów z Poznania. - Powstaną po dwie jezdnie, każda po dwa pasy ruchu, dwa ronda na skrzyżowaniu Gdyńskiej z Poznańską oraz z Piaskową - mówi Maciej Wudarski. - Projekt zakłada budowę drogi serwisowej pomiędzy Poznańską i Piaskową, która zapewni obsługę posesji znajdujących się przy Gdyńskiej.

W tym miejscu przewidziano półtorametrowy chodnik.

- Przebudowana zostanie infrastruktura podziemna, zbudujemy chodniki i trzy zatoki autobusowe

- wymienia zastępca prezydenta Maciej prezydent Wudarski.

Na przejściu dla pieszych i rowerzystów, zlokalizowanym pomiędzy skrzyżowaniem Gdyńskiej z Piaskową a projektowanym zjazdem do Centralnej Oczyszczalni Ścieków, będzie sygnalizacja świetlna. W maju lub czerwcu zostanie ogłoszony przetarg w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, który wyłoni wykonawcę inwestycji.

- Mamy dokumentację, jesteśmy gotowi do przetargu

- zapewnia Paweł Śledziejowski, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. Rozstrzygnięcie postępowania przetargowego powinno nastąpić w drugim kwartale tego roku.

- W styczniu 2019 roku rozpoczną się roboty - zapowiada zastępca prezydenta Maciej Wudarski. - Na początku będą to prace przygotowawcze. Wiosną przyszłego roku wykonawca powinien przystąpić do dużych robót budowlanych. Będzie miał 10 miesięcy na realizację zadania.

Inwestycja powinna być gotowa do końca 2019 roku. Jest ona dowodem na to, że Poznań dotrzymuje danego słowa - obiecał przebudowę Gdyńskiej do COŚ i zrobi to.

materiały informacyjne

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.