Bogna Kisiel

Poznań mocno inwestuje w oświatę

W listopadzie rozpoczęła się rozbudowa Zespołu Szkół nr 6 przy ulicy Szczepankowo. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku. Za 8 mln zł powstanie sześć Fot. wizualizacja PIM W listopadzie rozpoczęła się rozbudowa Zespołu Szkół nr 6 przy ulicy Szczepankowo. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku. Za 8 mln zł powstanie sześć sal dydaktycznych i hala sportowa
Bogna Kisiel

W szkole na os. Sobieskiego dzieci niepełnosprawne uczą się w fatalnych warunkach. To się zmieni! Poznań postanowił mocno zainwestować w oświatę. W przyszłym roku rozpocznie się także budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na Umultowie. Koszt tej inwestycji szacuje się na 30 mln zł. To największa inwestycja ostatnich lat.

W 2017 r. po raz pierwszy wydatki ogółem na oświatę przekroczą miliard złotych. Z tego lwią część stanowią koszty bieżące funkcjonowania placówek oświatowych. Prof. Antoni Szczuciński, radny Lewicy zwraca uwagę, że na przyszły rok zaplanowano bardzo dużą rezerwę oświatową.

– Kraków w rezerwie ma 2,2 mln zł, Wrocław 9,5 mln zł, Łódź 4 mln zł plus kolejne 4 mln w związku z zapowiedzianą przez rząd reformą, natomiast

Poznań zarezerwował 38 mln zł plus 4 mln na wydatki majątkowe

– mówi prof. A. Szczuciński. I pyta: – Czy jest to konieczne? Czy inni są mniej roztropni?

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta tłumaczy, że niezwykle trudno jest oszacować koszty związane z likwidacją gimnazjów.
– Ostrożnie liczymy, że może to być 15-20 mln zł – twierdzi M. Wiśniewski. I dodaje, że tak, jak można oszacować wydatki związane z dostosowaniem budynków i sal do potrzeb starszych uczniów, tak trudniej przewidzieć ile trzeba będzie przeznaczyć na odprawy dla zwalnianych nauczycieli i urlopy dla poratowania zdrowia, z których skorzysta część kadry gimnazjów, chcąc w ten sposób uniknąć zwolnień.

Należy jednak podkreślić, że w 2017 r. więcej pieniędzy niż obecnie zamierza się wydać na inwestycje, bo jest to wzrost z 45 mln zł do 64 mln zł.
– Planujemy zakończyć trwającą właśnie budowę przedszkola na Strzeszynie, by dzieci mogły z niego korzystać od 1 września 2017 r. – mówi M. Wiśniewski. – Cieszy mnie rozpoczęcie budowy największej inwestycji w ostatnich latach, czyli budowa szkoły podstawowej i przedszkola przy ul. Zagajnikowej. Zakończyliśmy już proces dokumentacyjny, trwają uzgodnienia gruntowe.

10-oddziałowe przedszkole na Strzeszynie będzie kosztować budżet miasta 7,5 mln zł, a Zespół Szkolno-Przedszkolny na Umultowie – 30 mln zł.

Na przełomie 2017/2018 ma zakończyć się rozbudowa szkoły na Szczepankowie (8 mln zł).

W listopadzie rozpoczęła się rozbudowa Zespołu Szkół nr 6 przy ulicy Szczepankowo. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku. Za 8 mln zł powstanie sześć
wizualizacja PIM W listopadzie rozpoczęła się rozbudowa Zespołu Szkół nr 6 przy ulicy Szczepankowo. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku. Za 8 mln zł powstanie sześć sal dydaktycznych i hala sportowa

– Powstaje tutaj nie tylko sześć sal dydaktycznych, ale i hala sportowa – dodaje M. Wiśniewski. – Zakończymy również budowę nowej hali sportowej w SP nr 4 na Grunwaldzie i rozpoczniemy budowę dwóch, kolejnych sal gimnastycznych przy szkołach na Głuszynie i os. Pod Lipami.

Łączny koszt tych hal to 11 mln zł. W planach jest modernizacja obiektu przy ul. Kanclerskiej, gdzie docelowo ma przenieść się Zespół Szkół Specjalnych nr 103, który funkcjonuje w kilku punktach miasta.

W przyszłym roku rozpocznie się rozbudowa Zespołu Szkół z Klasami Integracyjnymi i Specjalnymi na os. Sobieskiego (koszt: 6 mln zł).

– To bardzo ważna inwestycja – uważa prezydent Wiśniewski. I podkreśla wsparcie, jakie udzielili jej radni. – Od kilkunastu lat dzieci niepełnosprawne uczą się tu w fatalnych warunkach.

Będzie też kontynuowane docieplanie obiektów oświatowych. Na ten cel miasto zamierza pozyskać dofinansowanie zewnętrzne. Wnioski o udzielnie dotacji zostały złożone.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.