Bogna Kisiel

Poznań mocno inwestuje w oświatę

W listopadzie rozpoczęła się rozbudowa Zespołu Szkół nr 6 przy ulicy Szczepankowo. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku. Za 8 mln zł powstanie sześć Fot. wizualizacja PIM W listopadzie rozpoczęła się rozbudowa Zespołu Szkół nr 6 przy ulicy Szczepankowo. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku. Za 8 mln zł powstanie sześć sal dydaktycznych i hala sportowa
Bogna Kisiel

W szkole na os. Sobieskiego dzieci niepełnosprawne uczą się w fatalnych warunkach. To się zmieni! Poznań postanowił mocno zainwestować w oświatę. W przyszłym roku rozpocznie się także budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na Umultowie. Koszt tej inwestycji szacuje się na 30 mln zł. To największa inwestycja ostatnich lat.

W 2017 r. po raz pierwszy wydatki ogółem na oświatę przekroczą miliard złotych. Z tego lwią część stanowią koszty bieżące funkcjonowania placówek oświatowych. Prof. Antoni Szczuciński, radny Lewicy zwraca uwagę, że na przyszły rok zaplanowano bardzo dużą rezerwę oświatową.

– Kraków w rezerwie ma 2,2 mln zł, Wrocław 9,5 mln zł, Łódź 4 mln zł plus kolejne 4 mln w związku z zapowiedzianą przez rząd reformą, natomiast

Poznań zarezerwował 38 mln zł plus 4 mln na wydatki majątkowe

– mówi prof. A. Szczuciński. I pyta: – Czy jest to konieczne? Czy inni są mniej roztropni?

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta tłumaczy, że niezwykle trudno jest oszacować koszty związane z likwidacją gimnazjów.
– Ostrożnie liczymy, że może to być 15-20 mln zł – twierdzi M. Wiśniewski. I dodaje, że tak, jak można oszacować wydatki związane z dostosowaniem budynków i sal do potrzeb starszych uczniów, tak trudniej przewidzieć ile trzeba będzie przeznaczyć na odprawy dla zwalnianych nauczycieli i urlopy dla poratowania zdrowia, z których skorzysta część kadry gimnazjów, chcąc w ten sposób uniknąć zwolnień.

Należy jednak podkreślić, że w 2017 r. więcej pieniędzy niż obecnie zamierza się wydać na inwestycje, bo jest to wzrost z 45 mln zł do 64 mln zł.
– Planujemy zakończyć trwającą właśnie budowę przedszkola na Strzeszynie, by dzieci mogły z niego korzystać od 1 września 2017 r. – mówi M. Wiśniewski. – Cieszy mnie rozpoczęcie budowy największej inwestycji w ostatnich latach, czyli budowa szkoły podstawowej i przedszkola przy ul. Zagajnikowej. Zakończyliśmy już proces dokumentacyjny, trwają uzgodnienia gruntowe.

10-oddziałowe przedszkole na Strzeszynie będzie kosztować budżet miasta 7,5 mln zł, a Zespół Szkolno-Przedszkolny na Umultowie – 30 mln zł.

Na przełomie 2017/2018 ma zakończyć się rozbudowa szkoły na Szczepankowie (8 mln zł).

W listopadzie rozpoczęła się rozbudowa Zespołu Szkół nr 6 przy ulicy Szczepankowo. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku. Za 8 mln zł powstanie sześć
wizualizacja PIM W listopadzie rozpoczęła się rozbudowa Zespołu Szkół nr 6 przy ulicy Szczepankowo. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku. Za 8 mln zł powstanie sześć sal dydaktycznych i hala sportowa

– Powstaje tutaj nie tylko sześć sal dydaktycznych, ale i hala sportowa – dodaje M. Wiśniewski. – Zakończymy również budowę nowej hali sportowej w SP nr 4 na Grunwaldzie i rozpoczniemy budowę dwóch, kolejnych sal gimnastycznych przy szkołach na Głuszynie i os. Pod Lipami.

Łączny koszt tych hal to 11 mln zł. W planach jest modernizacja obiektu przy ul. Kanclerskiej, gdzie docelowo ma przenieść się Zespół Szkół Specjalnych nr 103, który funkcjonuje w kilku punktach miasta.

W przyszłym roku rozpocznie się rozbudowa Zespołu Szkół z Klasami Integracyjnymi i Specjalnymi na os. Sobieskiego (koszt: 6 mln zł).

– To bardzo ważna inwestycja – uważa prezydent Wiśniewski. I podkreśla wsparcie, jakie udzielili jej radni. – Od kilkunastu lat dzieci niepełnosprawne uczą się tu w fatalnych warunkach.

Będzie też kontynuowane docieplanie obiektów oświatowych. Na ten cel miasto zamierza pozyskać dofinansowanie zewnętrzne. Wnioski o udzielnie dotacji zostały złożone.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.