Poznań: Miasto rozpocznie porządki na stadionie Szyca. Co z budową hali?

Czytaj dalej
Fot. Pawel F. Matysiak
Błażej Dąbkowski

Poznań: Miasto rozpocznie porządki na stadionie Szyca. Co z budową hali?

Błażej Dąbkowski

W czwartek działka, na której znajduje się stadion im. Edmunda Szyca, zostanie oficjalnie przekazana miastu. Władze Poznania nie wykluczają, że na tym terenie w perspektywie 5-10 lat stanie hala widowiskowo-sportowa.

W drugiej połowie lipca władze Poznania poinformowały, że podpisały umowę dotyczącą odkupienia od duńskiego dewelopera - TK Development - terenu o powierzchni ok. 6,5 ha, na którym znajduje się stadion Szyca. Miasto w dwóch ratach zapłaci za działkę 10 mln zł. Teren ten oficjalnie zostanie przekazany już w czwartek. Jak tłumaczy prezydent Jacek Jaśkowiak, w pierwszej kolejności należy przystąpić do uporządkowania terenu, a w przeciągu miesiąca mogą się pojawić pierwsze wizualizacje, jak może on w przyszłości wyglądać.

Zobacz też: Poznań: Władze miasta przejmują stadion im. Edmunda Szyca na Dolnej Wildzie! Udało się osiągnąć porozumienie!

– Porządkowanie to perspektywa roku, przystąpimy do niego niezwłocznie. Na najbliższych sesjach rady miasta, będą przekonywał radnych, by przekazali na ten cel odpowiednie środki

– tłumaczy Jacek Jaśkowiak. Kolejnym etapem ma być konkurs na zagospodarowanie terenów, ten powinien zostać ogłoszony do końca roku. Najprawdopodobniej zostanie nim objęta dużo większa powierzchnia, niż ta, którą zajmuje niszczejący obiekt sportowy. – Przyszłość tego terenu powinniśmy rozpatrywać w kontekście kwartału obejmujące ulice Droga Dębińska, Królowej Jadwigi, Dolna Wilda, o. Żelazka, a może wręcz aż po teren Aquanetu na Dębinie – mówi Łukasz Mikuła, poznański radny PO i przewodniczący komisji polityki przestrzennej.

Zobacz też: Czy w miejscu stadionu Szyca powstanie poznański Central Park?

Władze miasta nie chcą jeszcze przesądzać jak będzie wyglądał ten teren za kilka lat. Scenariusze są co najmniej dwa. Jeden zakłada powstanie dużej hali widowiskowo-sportowej, drugi - postulowany przez społeczników z Prawa do Miasta - stworzenie sporego parku. W przypadku hali prezydent Jaśkowiak daje sobie czas na podjęcie decyzji do 2020 r., kiedy już będzie wiadomo, czy zapotrzebowanie na obiekt tego typu spełni wyremontowana hala Arena (obiekt pomieści 6 tys. widzów).

– Niezależnie od tego, czy duża hala powstanie, zabezpieczymy pod nią teren. Postaramy się jednak, by w okresie przejściowym jakoś go wykorzystać

– stwierdza prezydent. Jednocześnie dodaje, że położenie działki zakupionej przez miasto idealnie nadaje się pod dużą inwestycję. – Świetnie skomunikowane z autostradą, blisko dworca PKP i z możliwością wybudowania parkingu na 1,5-2 tys. samochodów – wylicza J. Jaśkowiak.

Zobacz też: Poznań: Stadion im. Edmunda Szyca. Ruina warta miliony. W jej miejscu stanie hala sportowa?

Ł. Mikuła przypomina, że obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na zabudowę jedynie 30 proc. terenu stadionu Szyca. – Na zieleń jest z kolei przeznaczone 40 proc., dlatego park - niezależnie od tego czy hala zostanie wybudowana, - powstanie w tym miejscu. Teraz potrzebna jest nam debata o przyszłości tego miejsca – wyjaśnia.

Jak dziś wygląda stadion Szyca?

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.