Poznań: Marsz Równości dzięki narodowcom zobaczy więcej osób?

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Błażej Dąbkowski

Poznań: Marsz Równości dzięki narodowcom zobaczy więcej osób?

Błażej Dąbkowski

W sobotę ulicami Poznania przejdzie Marsz Równości. Tego samego dnia w stolicy Wielkopolski odbędzie się ponad 30 innych zgromadzeń publicznych, organizowanych m.in. przez Młodzież Wszechpolską.

Marsz Równości podobnie jak w ostatnich latach poprzedzi piknik. W tym roku jednak odbędzie się w zupełnie nowym miejscu - w KontenerART nad Wartą. Piknik rozpocznie się w sobotę o godz. 11. Najważniejszym punktem Pride Week jest jednak Marsz Równości, który wystartuje trzy godz. później z ul. Ewangelickiej i przejdzie m.in. przez ulice Czartoria, Chwaliszewo, Mostowa, Kazimierza Wielkiego, most Dworcowy, Rondo Kaponiera, Al .Niepodległości czy Stary Rynek. Marsz zakończy się przy ul. Czartoria o godz. 17.

Marsz Równości w ostatnich latach nie był zakłócany przez narodowców
Adrian Wykrota Marsz Równości w ostatnich latach nie był zakłócany przez narodowców

Tego samego dnia odbędzie się ponad 30 kontrmanifestacji (większość stacjonarnych). Jako pierwsza poinformowała o tym "Gazeta Wyborcza"– 34 zgromadzenia zostały zgłoszone przez osoby fizyczne. Dwa kolejne przez grupy: "Gdańscy Meleksiarze w obronie tradycyjnych wartości rodziny" oraz "Zwolennicy piwa Special", którzy mają manifestować w celu promocji picia piwa w opozycji do picia wódki – informuje Hanna Surma, rzecznik urzędu miasta.

Do udziału w marszu "W obronie rodziny" zachęca z kolei Młodzież Wszechpolska, która organizuje go wspólnie z Fundacją Pro -Prawo do Życia oraz wielkopolskimi strukturami Ruchu Narodowego. Pochód ma ruszyć o godz. 13.30 ze skrzyżowania ulic Ewangelickiej oraz Mostowej. To w tym miejscu organizatorzy i uczestnicy mają wspólnie odmówić modlitwę.. Wiadomo, że trasa Marszu Równości oraz manifestacja narodowców w kilku miejscach będą się krzyżować. Mimo to policja zapewnia, że na ulicach miasta będzie bezpiecznie.

– Od kilku lat nie odnotowaliśmy poważniejszych incydentów podczas Marszu Równości. Imprezę skutecznie zabezpieczymy, jak co roku

– przekonuje Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. Funkcjonariusze przewidują też, że część że zgłoszonych zgromadzeń może się w ogóle nie odbyć.

Pozostało jeszcze 38% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.