Poznań: Kiedy remont Areny? MTP we wrześniu pokażą koncepcje przebudowy hali

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Błażej Dąbkowski

Poznań: Kiedy remont Areny? MTP we wrześniu pokażą koncepcje przebudowy hali

Błażej Dąbkowski

We wrześniu Międzynarodowe Targi Poznańskie przedstawią koncepcję przebudowy hali Arena. Prezes MTP Przemysław Trawa zapowiada, że remont obiektu zakończy się w 2021 roku.

W pierwszej połowie lipca informowaliśmy o tym, że przesądzona jest już w zasadzie przyszłość terenu, na którym znajduje się stadion im. Edmunda Szyca na Wildzie. Choć miasto dopiero pod koniec roku chce ogłosić konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla działek położonych między ulicami Żelazka, Droga Dębińska, Dolna Wilda oraz Królowej Jadwigi, wiadomo już, że nie powstanie tam duża hala sportowo-widowiskowa, która mogłaby pomieścić kilkanaście tysięcy osób. Taki obiekt będzie miała zastąpić przebudowana hala Arena.

Przypomnijmy, że wraz z początkiem 2018 roku Międzynarodowe Targi Poznańskie zostały operatorem tego obiektu. Już wtedy władze spółki zapowiadały, że remont Areny będzie jednym z priorytetów inwestycyjnych. - W maju przystąpimy do projektowania. Kiedy będziemy mieli założenia projektowe, przystąpimy do konsultacji z mieszkańcami Poznania. Po akceptacji wstępnych projektów planujemy we wrześniu przystąpić do projektu budowlanego, żeby na początku przyszłego roku rozpocząć przebudowę Areny – tłumaczył na początku 2018 roku Tomasz Kobierski, wiceprezes MTP. Pieniądze na rozbudowę Areny miały pochodzić z dwóch źródeł - zysków MTP oraz sprzedaży części terenów w Żernikach należących do spółki.

Zobacz też: Poznań: Na miejscu stadionu Szyca nie powstanie wielka hala. Będzie park z amfiteatrem?

Te plany musiały zostać zmodyfikowane, okazało się bowiem, że spółka nie może ruszyć z inwestycją,

Poznań: Kiedy remont Areny? MTP we wrześniu pokażą koncepcje przebudowy hali

ponieważ, aby cokolwiek zmienić w konstrukcji i bryle obiektu, powinna posiadać do niego prawa autorskie. Nie był to jednak nowy problem. Już w 2011 i 2012 roku miasto (wtedy POSiR) prowadziło rozmowy z architektem Jerzym Turzenieckim, autorem Areny. Postanowiono najpierw określić jaki cel miałby w przyszłości spełniać obiekt i zgodnie z tym podpisać umowę. Niestety, projektant zmarł w trakcie negocjacji.

W maju, podczas posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Przemysław Trawa tłumaczył, że kancelarie prawne porozumiały się co do zapisów dotyczących praw autorskich. Dodawał jednak, iż pojawił się problem, kogo traktować jako spadkobierców architekta. Tu MTP stało na stanowisku, że do ich grona należy zaliczyć tylko dzieci, wyłączając jednocześnie wnuki. W ostatnich dniach sprawę ostatecznie udało się rozwiązać.

– W tej chwili nabyliśmy już prawa do Areny

– informuje Przemysław Trawa, prezes MTP. – Trwają też prace nad koncepcją przebudowy hali. Powinny się one zakończyć do września. Wtedy też zaprezentujemy je dziennikarzom oraz mieszkańcom Poznania – dodaje. Według P. Trawy realny pozostaje termin zakończenia inwestycji w 2021 roku. Przyznaje też, że wszystko wskazuje na to, iż zaplanowane prace pochłoną też większe środki niż oficjalne podawano ponad rok temu.

Zobacz też: Czy w Poznaniu powinna powstać nowa hala widowiskowo-sportowa? Poznaniacy wyrazili swoją opinię [WIDEO]

– Bardzo możliwe, że 50 milionów złotych nie wystarczy

– stwierdza prezes MTP. Przypomnijmy, że już pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o tym, że remont może kosztować nawet 70 mln, ale wtedy spółka, jak podawała, była na etapie tworzenia programu funkcjonalno-użytkowego dla hali, a dopiero na jego podstawie miało dojść do oszacowania kosztów.

Jak będzie wyglądać Arena po remoncie? Przede wszystkim zwiększy się pojemność obiektu. – W wersji maksymalnej będzie to 7 tysięcy osób – mówi P. Trawa. Targi chcą osiągnąć taki efekt dzięki obniżeniu hali w głąb ziemi, co pozwoli zmienić układ trybun. Może się też zmienić układ hali po remoncie, z okrągłego na prostokątny. Prezes nie chce jednak zdradzać szczegółów dotyczących rozwiązań, jakie mają być zastosowane w obiekcie.

– Mamy, ze względu na spore ograniczenia konserwatorskie, do czynienia z niełatwą materią. Kluczową kwestią jest dla nas zapewnienie odpowiedniej akustyki

– tłumaczy.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.