Poznań: Kaponiera Kolejowa - Dlaczego nadal nie można jej zwiedzać? Najpierw nietoperze, później turyści

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Błażej Dąbkowski

Poznań: Kaponiera Kolejowa - Dlaczego nadal nie można jej zwiedzać? Najpierw nietoperze, później turyści

Błażej Dąbkowski

W grudniu ubiegłego roku zakończyła się renowacja historycznej Kaponiery Kolejowej. Zapowiadano wtedy, że obiekt będzie można zwiedzać, jednak do dziś nie zorganizowano tam żadnej wycieczki.

Kaponiera Kolejowa to zabytkowa fortyfikacja, która wchodziła w skład Twierdzy Poznań, a jej zadaniem była obrona linii kolejowej. W ramach rewitalizacji pochodzącej z XIX w. dawnej Kaponiery Kolejowej, znajdującej się na poziomie -2 ronda Kaponiera, przeprowadzono prace konserwatorskie i rewaloryzacyjne. Wykonano renowację murów ceglanych i odsłonięto oryginalne łuki od strony wschodniej.

Zamontowano też szklaną ścianę, dzięki czemu wnętrza Kaponiery Kolejowej zostały wyeksponowane. Oprócz tego wykonano także specjalne kryjówki dla żyjących w tym miejscu nietoperzy, obiekt został też wyposażony w specjalne urządzenia do pomiaru temperatury i wilgotności powietrza.

– Specjaliści podkreślają, że jest to jeden z nielicznych w Europie obiektów fortyfikacyjnych, służących obronie infrastruktury kolejowej, a który został odrestaurowany

– podkreślał w grudniu 2017 roki Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

W grudniu ubiegłego roku zakończyła się renowacja historycznej Kaponiery Kolejowej.
Grzegorz Dembiński W grudniu ubiegłego roku zakończyła się renowacja historycznej Kaponiery Kolejowej.

Władze miasta zapowiadały, że obiekt będą mogli zwiedzać turyści i oczywiście mieszkańcy. Choć od tego czasu minęło już 8 miesięcy żadna wycieczka nie zobaczyła wnętrza Kaponiery kolejowej. Dlaczego?

– Do tej pory w mieście nie było sytuacji, kiedy trzeba było połączyć dwie funkcje – turystyczną i ochrony przyrody, w tym przypadku nietoperzy. Wspólnie z urzędem musimy wypracować pewne standardy – tłumaczy Grzegorz Gołębniak, chiropterolog, który od września zajmie się monitoringiem porealizacyjnym obiektu. Obecnie żyje tam znacznie mniej nietoperzy niż jeszcze kilka lat temu.

– Wcześniej było ich około dwustu – wyjaśnia Gołębniak. Teraz ta liczba spadła do zaledwie kilkunastu sztuk.

Już teraz wiadomo, że trzeba będzie wprowadzić poprawki, które mają spowodować, że zwierzęta tam pozostaną. Prawdopodobnie dojdzie m.in. do zmiany oświetlenia, by nietoperze mogły dostać się do zimowiska, a także obniżyć temperaturę, ponieważ w tej chwili jest ona za wysoka. Wykonanie tych zadań będzie leżało po stronie Zarządu Dróg Miejskich.

W grudniu ubiegłego roku zakończyła się renowacja historycznej Kaponiery Kolejowej.
Grzegorz Dembiński

Kaponiery Kolejowej w trakcie hibernacji nietoperzy, czyli od 14 września do 16 kwietnia nie można w ogóle zwiedzać (jedynym wyjątkiem jest okres od 15 września do 14 października, kiedy zwiedzanie będzie mogło odbywać się od świtu do zmierzchu). Urzędnicy tłumaczą, że pierwsi zwiedzający na obiekt wejdą prawdopodobnie pod koniec sierpnia.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.