Poznań: Jest szansa na odciążenie ruchu drogowego i miejsca parkingowe w rejonie ul. Garbary!

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Grzegorz Okoński

Poznań: Jest szansa na odciążenie ruchu drogowego i miejsca parkingowe w rejonie ul. Garbary!

Grzegorz Okoński

Mieszkańcy ulicy Garbary skarżą się na wzmożony ruch samochodowy. Kierowcy z kolei - na niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych, co skutkuje mało skutecznym krążeniem po okolicy, lub wprost łamaniem przepisów ruchu. Radni osiedlowi zaproponowali, jak można pomóc w rozładowaniu korków i „wykroić” nowe miejsca postojowe.

Radni Rady Osiedla Stare Miasto udali się na obchód wraz z mieszkańcami, by sprawdzić miejsca, co do których mają najwięcej pretensji kierowcy i mieszkańcy, a jednocześnie - których dotyczą oddolne propozycje zmian w organizacji ruchu.

- Przyjrzeliśmy się możliwości skrętu w prawo z ul. Szyperskiej w ul. Garbary, na wysokości Grochowych Łąk i Starej Rzeźni

- mówi Tomasz Dworek z RO Stare Miasto. - Tu tworzą się duże korki, w efekcie zwiększenia natężenia ruchu na ul. Estkowskiego, co z kolei związane jest z remontem Mostu Lecha. Kierowcy jadąc od strony Śródki dojeżdżają do ul. Estkowskiego i stąd próbują uniknąć korków, wjeżdżając w prawo w Szyperską i dalej jechać nią, lecz nie do końca, do Północnej, ale skręcać w lewo wcześniej, w stronę wylotu na Garbary, kawałek za Grochowymi Łąkami. W efekcie wąska w tym miejscu Szyperska korkuje się, a wjazd w Garbary, mimo świateł zabiera kilkanaście minut.

Sytuacja ta uciążliwa jest nie tylko dla tkwiących w korku kierowców, ale skarżą się na nią przede wszystkim mieszkańcy, szczególnie ci, którzy mają mieszkania na niskim parterze. Hałas i spaliny powodują, że przez większą część dnia przebywanie w domu jest nie do zniesienia.

- Zaproponowaliśmy wprowadzenie strzałki prawoskrętu na skrzyżowaniu z Garbarami, ale Zarząd Dróg Miejskich odmówił, zapewniając, że nie jest to możliwe z powodu rozwiązań prawnych, rozporządzenia ministra infrastruktury

- mówi Tomasz Dworek.

- Nie ma możliwości realizacji strzałki warunkowej równolegle z ruchem prostopadłym. Na tym skrzyżowaniu ewentualna strzałka warunkowa na ul. Szyperskiej nie może otrzymać sygnału zielonego jednocześnie z sygnałem zielonym na ul. Garbary. W obecnym programie sygnalizacji nie ma tzw. chwili czasowej na włączenie tej strzałki warunkowej - odpowiada Katarzyna Bolimowska, dyrektor ZDM w Poznaniu.

Mieszkańcy zasugerowali jednak, że zamiast stałej zielonej strzałki, warto zastanowić się nad strzałką „warunkową”, wyświetlaną jednokrotnie, lub wielokrotnie w czasie nadawania sygnału czerwonego.

- Żadne przepisy, na które powołuje się ZDM tego nie zabraniają, a jest szansa, by bezpiecznie choć trochę rozładowywać korek w rejonie ul. Szyperskiej. Będziemy prosili ZDM o rozpatrzenie takiej możliwości zmodernizowania organizacji ruchu u zbiegu obu ulic

- zapowiada Tomasz Dworek.

To nie wszystkie spodziewane nowości: mieszkańcy podpowiadają, że nie sprawdziła się formuła przeznaczenia zatoki przy skwerze Bohaterów Akcji Bolwerk (w północnej części ul. Szyperskiej) dla pojazdów technicznych obsługujących osiedle, a tym samym proponują, by zlikwidować znak zakazu ruchu i tabliczkę, mówiącą, że nie dotyczy on samochodów serwisowych.

- Dowiedzieliśmy się od administracji TBS, że samochody techniczne i tak wjeżdżają w razie potrzeby na osiedle, a zatoka nie jest przez nie wykorzystywana, za to kusi do nieuprawnionego parkowania innych kierowców - opowiada Tomasz Dworek. - Można ją zatem przeznaczyć na ogólnodostępne, legalne miejsca parkingowe, których w tym rejonie wyraźnie brakuje. Skierowaliśmy wniosek do Miejskiego Inżyniera Ruchu.

Zarząd Dróg Miejskich wspólnie z Miejskim Inżynierem Ruchu przeanalizuje teraz dwa warianty dalszego działania - w pierwszym miałoby być usunięte tylko wyłączenie spod zakazu pojazdów serwisowych, a w drugim - korzystniejszym dla mieszkańców i kierowców - usunięcie całego znaku zakazu i zastąpienie go znakiem D18, wskazującym na parking płatny. Zatoka bowiem znajduje się na terenie objętym strefą płatnego parkowania. W tym przypadku przy skwerze pojawiłyby się dwa lub trzy nowe miejsca parkingowe.

Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.