Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Poznań: Jacek Jaśkowiak kontra Platforma Obywatelska. Waży się los Tomasza Lewandowskiego. Czy zostanie zastępcą prezydenta?

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Poznań: Jacek Jaśkowiak kontra Platforma Obywatelska. Waży się los Tomasza Lewandowskiego. Czy zostanie zastępcą prezydenta?

Bogna Kisiel

Prezydent Jacek Jaśkowiak po wyborach wybrał się na krótki urlop. Jeszcze przed wyjazdem w góry zdążył podjąć pewne decyzje personalne. Niewykluczone, że pełen skład najbliższych współpracowników przedstawi już w przyszłym tygodniu.

Wtedy też będzie dopiero wiadomo, kto ostatecznie zasiądzie w Radzie Miasta. Pewne jest, że do grona radnych nowej kadencji dołączy Tomasz Stachowiak z Platformy, który zajmie miejsce Jacka Jaśkowiaka.

– We wtorek otrzymałem postanowienie komisarza wyborczego o wygaśnięciu mandatu Jacka Jaśkowiaka w związku z jego wyborem na prezydenta Poznania – mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Z mandatu radnego zrezygnował też Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. – Oświadczenie w tej sprawie zostanie wysłane do komisarza wyborczego do końca tego tygodnia – twierdzi M. Wiśniewski. I dodaje:

– Prezydent Jacek Jaśkowiak poinformował mnie, że chce kontynuować współpracę z mną. Podobną propozycję przekazał też Jędrzejowi Solarskiemu.

Podobnie, jak po wyborach w 2014 r. mandat po Wiśniewskim obejmie Grzegorz Jura z Platformy. W ten sam sposób w Radzie Miasta znajdzie się inny członek tej partii – Filip Olszak. Mandat dostanie „w spadku” po Katarzynie Kierzek-Koperskiej, która ma zostać zastępcą prezydenta.

Tomasz Lewandowski
Paweł F. Matysiak - Jesteśmy jeszcze na etapie dopinania pewnych kwestii - mówi Katarzyna Kierzek-Koperska

– Takie były ustalenia jeszcze na etapie budowy koalicji, że gdy Nowoczesna wprowadzi czterech radnych, to będzie miała prawo do obsadzenia stanowiska zastępcy prezydenta – tłumaczy Kierzek-Koperska, która jednak nie chce potwierdzić, czy Jaśkowiak zaproponował jej tę funkcję.

Po wyborach w rozmowie z „Głosem” prezydent Jaśkowiak pytany, czy Katarzyna Kierzek-Koperska będzie jego zastępczynią, odpowiedział: – Będzie, jeżeli Nowoczesna nie zmieni zdania i nie zaproponuje kogoś innego.

K. Kierzek-Koperska podkreśla, że oficjalne ogłoszenie najbliższych współpracowników przynależy panu prezydentowi. I zaznacza: – Jesteśmy jeszcze na etapie dopinania pewnych kwestii.

– Nie jest jeszcze ustalony zakres kompetencyjny poszczególnych zastępców – wskazuje M. Wiśniewski.

Tomasz Lewandowski
Waldemar Wylegalski Tomasz Lewandowski

Nie ma decyzji w tej sprawie, ponieważ jest „problem” z Tomaszem Lewandowskim. Prezydent Jaśkowiak chciałby, aby był on nadal jego zastępcą. Część działaczy Platformy nie jest zachwycona tą propozycją.

Dla nich koalicja z Lewicą przez ostatnie dwa lata była złem koniecznych. Teraz jednak sytuacja uległa radykalnej zmianie. PO ma większość w Radzie Miasta, a Lewica zdobyła zaledwie dwa mandaty (w tym Lewandowski).

Czy prezydent przeforsuje Lewandowskiego na swojego zastępcę, czy też przegra rozgrywkę wewnątrz własnej partii?

– Jacek Jaśkowiak ma silny mandat społeczny do rządzenia miastem. To on decyduje o wyborze swoich zastępców. Może ich dobrać według kompetencji – mówi T. Lewandowski. – Sprawa wyjaśni się w najbliższych dniach.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Głosu Wielkopolskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Głosu Wielkopolskiego
  • codzienne e-wydanie Głosu Wielkopolskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rodzącą się aglomerację poznańską, szczególnie rozwój gminy Czerwonak.

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Autor

Prawdziwy Lord Farquaad.

kojatoja

Skoro Lewica jest złem koniecznym a jest. To po co Lewandowski ?
Mieszkańcy chyba jasno wyrazili swoją wolę. Ma go nie być. I tak się śmignął i jest radnym. Niech się cieszy i wycisza. Dość jego rządów.
Płaz taki.
Kto hoduje na piersi żmiję?

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.