Poznań inwestuje w centrum: Poznań? Pełna kultura!

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
red

Poznań inwestuje w centrum: Poznań? Pełna kultura!

red

W końcu miasto powinno być nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale też oferować jego mieszkańcom wiele atrakcji, również tych kulturalnych. Organizowanych ich jest coraz więcej, dzięki czemu stolica Wielkopolski zmienia się na lepsze. Dziś Poznań jest pełen kultury!

Jednym z najciekawszych miejskich przedsięwzięć związanych z kulturą jest cykl wydarzeń #NaWolnym. W tym roku w jego ramach na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania przez całe lato odbyło się wiele koncertów, seansów kina plenerowego, a także spektakli teatralnych. Co ważne, wszystkie wydarzenia były bezpłatne, a na występy muzyczne i pokazy filmowe obowiązywał wstęp wolny, zaś na spektakle rozdawano specjalne wejściówki.

Oferta kulturalna #NaWolnym imponuje ilością wydarzeń, ale przede wszystkim ich jakością. Warto przypomnieć, że w lipcu darmowe Koncerty #NaWolnym zagrali Przybył, Hańba, Decadent Fun Club oraz Rebeka, a w ramach Kina #NaWolnym można było obejrzeć filmy „Amy” Asifa Kapadii, „Maria Callas” Toma Volfa i „Boska Florence” Stephena Frearsa. Na cały sierpień plac Kolegiacki zamienił się w Teatr #NaWolnym, w którym odbyło się aż dziewięć spektakli, takich jak „Danuta W.” Teatru Polonia w Warszawie, „Kalina” Teatru Nowego w Poznaniu czy „Akompaniator” Teatru Muzycznego w Poznaniu. Nie obyło się również bez pięciu imprez Silent Disco #NaWolnym, a także spektakli dla dzieci.

Kulturalny Stary Rynek

Nie sposób nie wspomnieć również o bogatym programie Kulturalnego Starego Rynku. W ramach czwartej edycji projektu, w okresie od 29 czerwca do 9 września, odbyło się kilkadziesiąt imprez plenerowych, podzielonych na osiem odrębnych cykli, zorganizowanych w przestrzeni rynku oraz uliczek do niego przylegających. Jedną z najważniejszych była „Swingująca Starówka” Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego - seria zlokalizowanych pod Odwachem koncertów zespołów jazzowych oraz miniwarsztatów edukacyjnych adresowanych do dzieci i młodzieży. Niemniej ciekawie było na dziedzińcu Szkoły Baletowej, czyli „Przystanku ulica Gołębia”, gdzie na mieszkańców i turystów czekała spora dawka muzycznej rozrywki oraz porcja edukacyjnych inspiracji związanych z poznańskim Starym Miastem. Cykl organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej odbywał się w niemal w każdy letni weekend.

Kulturalny Stary Rynek to również cztery tematyczne „Foto-spacery staromiejskie” Stowarzyszenia Fotspot, których ideą była fotograficzna rejestracja „rytmu” i detali miasta, a zwłaszcza Starego Rynku i przylegających do niej ulic. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, podobnie jak „Salon sąsiedzki” organizowany przez Fundację Mały Dom Kultury. W ramach projektu w każdą letnią sobotę i niedzielę na ulicy Zamkowej czynna była specjalna strefa wypoczynku, relaksu i dialogu - zaciszne, urządzone „po domowemu” miejsce ze stołem, fotelami, taboretami, dywanem, a nawet kwiatami w doniczkach. Na gości czekały nieodpłatne śniadania, koncerty muzyczne, animacje teatralne, gry i spotkania sąsiedzkie.

Wszyscy idą na plac Kolegiacki!

Kolejnym interesującym przedsięwzięciem były „Spektakle familijne Teatru Fuzja” Stowarzyszenia Spółdzielnia Teatralna. Ciepłe, humorystyczne przedstawienia, takie jak „Żubr Pompik”, „Ciocia Jadzia” czy „Co w szafie piszczy” przyciągnęły na plac Kolegiacki całe rodziny.

Również dla nich organizowany był „Piknik czytelniczy” Wydawnictwa Zakamarki, dzięki któremu przestrzeń poznańskiego Starego Rynku stała się miejscem licznych zabaw kulturalnych, sztuk teatralnych, zajęć kulinarnych czy warsztatów modelarskich.

Poznań inwestuje w centrum: Poznań? Pełna kultura!
TM

Wielu melomanów zainteresowała oferta „Kameralnego Poznania” - wzorem nazwy cyklu prezentującego muzykę kameralną różnych epok. Koncerty Fundacji Świat Możliwości, posiadające również wymiar integracyjny i edukacyjno-społeczny, grali najlepsi poznańscy artyści, najczęściej związani z poznańską Akademią Muzyczną, Filharmonią Poznańską czy Teatrem Wielkim. Wisienką na torcie Kulturalnego Starego Rynku było kilkanaście występów na kameralnej Scenie na Quadro (usytuowanej na ulicy Baptysty Quadro), którą zdominowali młodzi poznańscy artyści, wykonujący muzykę w wielu różnych stylach.

Do teatrów o połowę taniej

Od czerwca w każdą niehandlową niedzielę poznaniacy mogą korzystać z 50-procentowej ulgi na spektakle w miejskich teatrach. W pilotażowym programie ratusza „Niedziele w teatrze” od początku bierze udział Teatr Polski, od września tańsze bilety oferują też Teatr Animacji, Teatr Muzyczny oraz Centrum Sztuki i Dziecka. W przyszłym roku do inicjatywy przyłączy się Teatr Ósmego Dnia.

Co więcej, w tym roku finansowanych jest aż szesnaście pomysłów zwycięzców w konkursie „Centrum Warte Poznania”, którego celem jest szeroko pojęta rewitalizacja Starego Miasta (w tym ulicy Św. Marcin), Jeżyc, Wildy, Łazarza, Ostrowa Tumskiego, Śródki, Komandorii, a także terenów nadbrzeżnych po obu stronach rzeki Warty. W tym roku rozdysponowano aż 350 tysięcy złotych, z czego najwięcej środków przyznano pomysłodawcom projektu „Wianki. Parada Sobótkowa 2018”, odbywająca się od 2016 roku w okolicach nocy świętojańskiej. Komisja konkursowa doceniła też projekt „Ośrodka”, Otwartych Księgarni czy instalacji Zielona Symfonia.

Teatr Muzyczny będzie w nowej siedzibie

Do 2023 roku powstanie nowa siedziba Teatru Muzycznego, która ma stanąć przy ulicy Skośnej, pomiędzy pobliską Akademią Muzyczną a torami kolejowymi, w pobliżu wiele instytucji kultury, takich jak: CK Zamek, Filharmonia, Aula Uniwersytecka czy Teatr Wielki. Z kolei nowoczesny budynek Muzeum Powstania Wielkopolskiego stanie na Wzgórzu Św. Wojciecha. Koszt inwestycji szacowany jest na około 150 milionów złotych. Kolejnym ważnym przedsięwzięciem jest stworzenie Społecznego Miejsca Kultury „Olimpia”, będącego nowym punktem na kulturalnej mapie Poznania, a także „Próbowni” - miejsca dla młodych poznańskich zespołów i muzyków.

W niedługim czasie wystartuje też „Poznański Program Edukacji Kulturowej”, zorientowany na odpowiednie przygotowanie i wdrożenie programu edukacji kulturowej. Nie obędzie się też bez kolejnych działań w ramach realizacji polityki ukierunkowanej na większą aktywizację seniorów oraz organizacji specjalnego konkursu „Osiedle Warte Poznania”, będącego kontynuacją projektu „Centrum Warte Poznania”.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.