Poznań: Inwestor z Krakowa zbuduje biurowiec w centrum miasta. Radni osiedla są sceptyczni

Czytaj dalej
Fot. materiały inwestora
Cezary Hurysz

Poznań: Inwestor z Krakowa zbuduje biurowiec w centrum miasta. Radni osiedla są sceptyczni

Cezary Hurysz

Prywatny inwestor z Krakowa chce zbudować na Starym Mieście w Poznaniu biurowiec. Budynek ma powstać przy ul. Zielonej, w miejscu, gdzie dawniej stała jego rodzinna kamienica. Radni staromiejscy są sceptyczni wobec zaproponowanego projektu.

Łukasz Wicher, prywatny inwestor z Krakowa chce zbudować biurowiec na działce przy ul. Zielonej 3. Obecnie jest tam parking samochodowy, a tuż obok kamienica należąca do poznańskiej kurii.

Jak zaznacza inwestor, to wyjątkowa lokalizacja. Z dwóch stron są tereny zielone, od strony północnej park Chopina i zabudowania urzędu miasta, a od strony południowej zielone ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego z fontanną. W tym miejscu przed wojną miała stać kamienica rodziny inwestora.

Projekt i wizualizacja nie podobają się radzie osiedla Stare Miasto. Obiekt ma powstać na terenie, na którym teraz jest parking. Radni zaznaczają, że w pobliżu są dwa szpitale oraz urzędy, a miejsc parkingowych nawet teraz brakuje.

- Chcemy, żeby projekt inwestycji był dostosowany do obowiązujących standardów. Dbamy o to, żeby przestrzeń była kształtowana w dobrosąsiedzkich relacjach -

mówi Tomasz Dworek, radny osiedla Stare Miasto.

Zdaniem radnych budowa biurowca w tym miejscu może wpłynąć na zmniejszenie miejsc parkingowych. Inwestycja wiąże się też z kolejną wycinką dużych drzew na Starym Mieście.

Budowa ma się zacząć jeszcze w tym roku, ale Rada Osiedla Stare Miasto chce spotkania z inwestorem, Miejskim Konserwatorem Zabytków i przedstawicielami Urzędu Miasta w tej sprawie.

Kamienica kurii tuż obok

Nowy biurowiec będzie przylegał do kamienicy, która należy do kurii. Obecnie mieści się tam m.in. katolickie Radio Emaus, które w związku ze zmianą właściciela, wkrótce przeniesie się w inne miejsce.

- Faktycznie Radio Emaus się przenosi, ale budynek kamienicy dalej będzie należał do archidiecezji

- mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji poznańskiej.

Radio Emaus na przełomie roku przejmuje Dom Medialny Święty Wojciech i to w jego siedzibie mają znajdować się pomieszczenia radiowe.

Cezary Hurysz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.