Poznań: Inwestor z Krakowa zbuduje biurowiec w centrum miasta. Radni osiedla są sceptyczni

Czytaj dalej
Fot. materiały inwestora
Cezary Hurysz

Poznań: Inwestor z Krakowa zbuduje biurowiec w centrum miasta. Radni osiedla są sceptyczni

Cezary Hurysz

Prywatny inwestor z Krakowa chce zbudować na Starym Mieście w Poznaniu biurowiec. Budynek ma powstać przy ul. Zielonej, w miejscu, gdzie dawniej stała jego rodzinna kamienica. Radni staromiejscy są sceptyczni wobec zaproponowanego projektu.

Łukasz Wicher, prywatny inwestor z Krakowa chce zbudować biurowiec na działce przy ul. Zielonej 3. Obecnie jest tam parking samochodowy, a tuż obok kamienica należąca do poznańskiej kurii.

Jak zaznacza inwestor, to wyjątkowa lokalizacja. Z dwóch stron są tereny zielone, od strony północnej park Chopina i zabudowania urzędu miasta, a od strony południowej zielone ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego z fontanną. W tym miejscu przed wojną miała stać kamienica rodziny inwestora.

Projekt i wizualizacja nie podobają się radzie osiedla Stare Miasto. Obiekt ma powstać na terenie, na którym teraz jest parking. Radni zaznaczają, że w pobliżu są dwa szpitale oraz urzędy, a miejsc parkingowych nawet teraz brakuje.

- Chcemy, żeby projekt inwestycji był dostosowany do obowiązujących standardów. Dbamy o to, żeby przestrzeń była kształtowana w dobrosąsiedzkich relacjach -

mówi Tomasz Dworek, radny osiedla Stare Miasto.

Zdaniem radnych budowa biurowca w tym miejscu może wpłynąć na zmniejszenie miejsc parkingowych. Inwestycja wiąże się też z kolejną wycinką dużych drzew na Starym Mieście.

Budowa ma się zacząć jeszcze w tym roku, ale Rada Osiedla Stare Miasto chce spotkania z inwestorem, Miejskim Konserwatorem Zabytków i przedstawicielami Urzędu Miasta w tej sprawie.

Kamienica kurii tuż obok

Nowy biurowiec będzie przylegał do kamienicy, która należy do kurii. Obecnie mieści się tam m.in. katolickie Radio Emaus, które w związku ze zmianą właściciela, wkrótce przeniesie się w inne miejsce.

- Faktycznie Radio Emaus się przenosi, ale budynek kamienicy dalej będzie należał do archidiecezji

- mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji poznańskiej.

Radio Emaus na przełomie roku przejmuje Dom Medialny Święty Wojciech i to w jego siedzibie mają znajdować się pomieszczenia radiowe.

Cezary Hurysz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.