Poznań: Hotel lub biurowiec w miejscu schroniska dla zwierząt?

Czytaj dalej
Fot. Robert Woźniak
Błażej Dąbkowski

Poznań: Hotel lub biurowiec w miejscu schroniska dla zwierząt?

Błażej Dąbkowski

Na działce przy ul. Bukowskiej gdzie dziś znajduje się schronisko dla zwierząt, najprawdopodobniej stanie biurowiec lub hotel, tuż obok niego wyrosną bloki mieszkalne. Miasto szuka nabywcy tego atrakcyjnego terenu.

Pod koniec czerwca władze Poznania podpisały umowę na budowę nowego schroniska dla zwierząt. Obecnie znajduje się ono przy ul. Bukowskiej. Schronisko istnieje od 1964 roku. Było pierwszym zbudowanym od podstaw tego typu obiektem dla zwierząt w Polsce.

W ciągu 50 lat bardzo się zmieniło, ale jak na dzisiejsze czasy jest anachroniczne i niedostosowane do obecnych standardów. Nowy obiekt powstanie przy ul. Kobylepole w przeciągu dwóch lat, ma kosztować 38 mln zł. Choć do przeprowadzki jeszcze daleka droga, miasto już teraz szuka nabywcy na atrakcyjny inwestycyjnie teren przy ul. Bukowskiej.

– Rodzi się potrzeba zagospodarowania tego terenu. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego działka jest przeznaczona pod handel oraz usługi

– przypomina Bartosz Guss, wiceprezydent Poznania. Schronisko obecnie zajmuje 1 ha gruntu, którego wartość została wyceniona na ok. 20 mln zł. Miasto rozważa dwa scenariusze dotyczące sprzedaży działki.

Poznań: Budowa nowego schroniska dla zwierząt ruszy już w lipcu [WIZUALIZACJE]

– Pierwszy zakłada jej zbycie już po wybudowaniu schroniska, drugi negocjacje i podpisanie umowy przed oddaniem inwestycji przy ul. Kobylepole – zaznacza zastępca Jacka Jaśkowiaka.

Ten drugi jest jednak bardziej prawdopodobny, bowiem sprzedaż działki byłaby istotnym elementem współfinansowania nowego schroniska. Przypomnijmy, że blisko 40 milionów na budowę miasto musi wyłożyć w całości ze swojego budżetu.

Ale powstanie hotelu lub biurowca przy ul. Bukowskiej nie będzie jedyną inwestycją. Z działką, na której funkcjonuje schronisko graniczy bowiem teren, które do tej pory - ze względu na sąsiedztwo - nie mógł być zabudowany i stanowił tzw. strefę buforową. To blisko 7 ha, które zgodnie z MPZP są przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe.

Przez kilka lat właścicielem nieruchomości była hiszpańska spółka, ale kilka miesięcy temu działka zmieniła właściciela. Odkupił ją deweloper firma Atal. Spółka w Poznaniu realizowała i realizuje takie inwestycje mieszkaniowe jak ATAL Malta, Apartamenty Milczańska czy Rezydencja Chwaliszewo.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Głosu Wielkopolskiego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.