Poznań: Dworzec Poznań Zachodni otwarty na nowo! Co się zmieniło?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Nicole Młodziejewska

Poznań: Dworzec Poznań Zachodni otwarty na nowo! Co się zmieniło?

Nicole Młodziejewska

PKP S.A. otworzyła nowo wyremontowany Dworzec Zachodni. Od piątku podróżni mogą korzystać z nowego obiektu. Na otwarciu obecny był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Zmieniamy polską kolej, zmieniamy linie kolejowe, tabor, ale w nowej rzeczywistości postrzegamy kolejne budynki dworcowe - mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

I zwrócił się do prezesa zarządu PKP S.A Krzysztofa Mamińskiego:

- Udał wam się ten budynek w sensie modernizacji, rewitalizacji, a wiem, że nie było łatwo. Bo zachowanie wszystkich elementów podczas remontu, odtworzenie pierwotnego wyglądu budynku przy współudziale konserwatora zabytków nigdy nie jest łatwym zadaniem

- zaznaczył minister Adamczyk.

Nowy budynek Dworca Zachodniego został dostosowany do osób niepełnosprawnych. Wykonano tablice multisensoryczne, ścieżki dla osób niedowidzących, oznakowania w języku Braille’a. Zlikwidowano również dotychczasowe przeszkody, jak progi, zbyt wąskie przejścia czy nierówności posadzek.

Ponadto, wymieniono poszycie dachu, wzmocniono konstrukcję, wykonano instalację sanitarne, elektryczne i teletechniczne.
W czasie prac modernizacyjnych odkryto m.in. zamurowane historyczne okienko, które zostało poddane renowacji, historyczny gzyms w holu oraz fragment historycznego bruku. Został on odpowiednio wyeksponowany. Odrestaurowano także kolumny przed wejściem.
Nowy dworzec Poznań Zachodni wzbogacił się również o restaurację McDonald’s.
Koszt inwestycji to 7,4 mln zł netto.

Dworzec Garbary

Niedawno otwarty został również nowy dworzec Poznań Garbary. Dotychczasowy budynek został wyburzony i zastąpiony nowym. Znalazły się w nim kasa biletowa i poczekalnia wyposażona w miejsca siedzące. Do budynku przeniesiono także toalety, które wcześniej stanowiły osobny obiekt. Nowe sanitariaty zostały również przystosowane do osób z niepełnosprawnością. Na zewnątrz znalazły się miejsca dla podróżnych, parking oraz wiata rowerowa. Koszt tej modernizacji wyniósł ok. 4 mln zł netto.

Czy będzie nowy dworzec Poznań Główny?

Minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk zapowiada również, że Poznań doczeka się nowego dworca głównego.

- Nowe kasy, nowe pomieszczenia obsługi podróżnych, pełny komplet obsługi osób z niepełnosprawnościami w poziomie parteru. Na antresoli pomieszczenia handlowe, poczekalnie. Nad tą częścią dworcową wybudowany będzie hotel o powierzchni 6 tys. metrów kwadratowych. Obiekt ten, poprzez kładkę , będzie łączył tę część Poznania z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. W dalszej części wybudujemy dwa biurowce, które będą służyć firmom, które wybrały Poznań jako miejsce swojego funkcjonowania

- deklaruje minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Minister zapytany o konkretną datę powstania nowego dworca Poznań Główny odpowiada, że od „momentu narysowania go” proces może potrwać co najmniej trzy lata.

Widowiskowy Dworzec Letni

W sobotę odbędzie się finał wydarzenia „Koleje Wolności”, wpisującego się w przygotowania do obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wtedy też na Dworcu letnim o godz. 19.45 będzie miało miejsce widowisko pn. „Światło i Dźwięk”.

Nicole Młodziejewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.