Poznań: Drugie dziecko "ciężarnej z Łazarza" trafiło do pieczy zastępczej, a rodzice pojechali na odwyk

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Marta Żbikowska

Poznań: Drugie dziecko "ciężarnej z Łazarza" trafiło do pieczy zastępczej, a rodzice pojechali na odwyk

Marta Żbikowska

Czteromiesięczny Kacper w trybie interwencyjnym trafił do rodziny zastępczej po tym, jak jego rodzice wpadli w ciąg alkoholowy. Wcześniej, w domu pomocy społecznej został umieszczony jego starszy brat Mikołaj, który urodził się z płodowym zespołem alkoholowym.

Magdalena K. dała się poznać jako „ciężarna z Łazarza”, kiedy latem 2015 roku jej zdjęcia w zaawansowanej ciąży obiegły całą Polskę. Kobieta była na nich kompletnie pijana. Gdy w pierwszych dniach września urodziła Mikołaja, lekarze stwierdzili u noworodka FAS (płodowy syndrom alkoholowy). Chłopiec trafił wtedy do pogotowia opiekuńczego. Rodzice nie chcieli pogodzić się z decyzja sądu rodzinnego i rozpoczęli batalię o opiekę nad synem. Bez powodzenia. W ostateczności zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, a Mikołaj trafił do Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach prowadzonego przez siostry dominikanki (te same, które zasłynęły w internecie specyficznym tańcem z okazji Dnia Pingwina). Wcześniej opiekowała się chłopcem Karolina Kałkowska, która prowadzi w Poznaniu Rodzinne Pogotowie Opiekuńcze.


- Mikołaj jest dzieckiem niepełnosprawnym, wymaga specjalistycznego wsparcia, rehabilitacji, leczenia, przeszedł kilka operacji wzroku, potrzebuje drogich soczewek

- mówi Karolina Kałkowska. - Takim dzieciom niezwykle trudno jest znaleźć rodzinę adopcyjną, zwykle trafiają do placówek. Tak też stało się z Mikołajem.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się:

 • Czy Magdalena i Tomasz mogą odzyskać dziecko?
 • Kto stara się pomóc parze z Łazarza?
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marta Żbikowska

[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.