Poznań: Droga do przedszkola przez mękę i błoto

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Błażej Dąbkowski

Poznań: Droga do przedszkola przez mękę i błoto

Błażej Dąbkowski

Siostry zakonne prowadzące dwa przedszkola korespondencję z ZDM wymieniają regularnie od 2010 r., ale do tej pory nie mogą się doprosić remontu ul. Plebańskiej na Winiarach.

Choć ul. Plebańska na poznańskich Winiarach ma zaledwie ok. 150 metrów, od 7 lat miasto nie może przebudować jej w taki sposób, by dzieci uczęszczające do dwóch przedszkoli nie musiały brodzić w błocie. Przy ul. Rejtana od dawna funkcjonują dwie placówki - przedszkole „Boża radość”, należące do parafii pw. św. Stanisława Kostki oraz niepubliczne przedszkole Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Łącznie uczęszcza do nich ponad 80 małych poznaniaków.

– Od czasu do czasu miasto wyrównuje ul. Plebańską, ale to pomaga jedynie na chwilę. Rodzice, którzy przywożą swoje dzieci do przedszkola muszą zaparkować na kilkudziesięciometrowym odcinku, na którym nie wylano asfaltu, ani nie położono kostki brukowej. Toną w błocie i wpadają w dziury

– tłumaczy s. Anna Chrzanowska, dyrektor przedszkola „Boża radość”.

Z Plebańską jest jeszcze inny problem, bowiem coraz częściej jako darmowego parkingu używają jej pracownicy okolicznych biurowców. – Wjeżdżają na chodnik, a my wraz z dziećmi musimy się przeciskać między samochodami. Na tym piachu nie możemy nawet miejsca dla osób niepełnosprawnych zrobić – ubolewa s. Chrzanowska.

Duszpasterz akademicki i wikariusz w parafii pw. św. Stanisława Kostki ks. Radosław Rakowski podkreśla, że remont ulicy powinno się wykonać ze względu
Łukasz Gdak Duszpasterz akademicki i wikariusz w parafii pw. św. Stanisława Kostki ks. Radosław Rakowski podkreśla, że remont ulicy powinno się wykonać ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych

Siostry zakonne korespondencję z ZDM wymieniają regularnie od 2010 r. Do tej pory niewiele dało się zrobić - postawiono po stronie przedszkola słupki blokujące i kilka razy wyrównano teren. – Przydałaby się tu choćby kostka brukowa, bo parafianie kilkukrotnie zgłaszali nam, że urwali sobie zderzaki lub koła, ale najbardziej zależy nam oczywiście na bezpieczeństwie samych dzieci – przyznaje ks. Radosław Rakowski duszpasterz akademicki i wikariusz w parafii pw. św. Stanisława Kostki.

ZDM tymczasem tłumaczy, że remont może wykonać, ale pod warunkiem, że zapłaci za niego Rada Osiedla Winiary. – Środki na remont lub przebudowę ulic znajdują się w dyspozycji rad osiedli, dlatego wnioskodawca powinien zwrócić się do lokalnej rady osiedla. Zgodnie z obowiązującą procedurą, to rada może zabezpieczyć w swoim budżecie środki na przygotowanie projektu i przebudowę ulicy – informuje Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Jest jednak jeden problem - RO Winiary na budowę dróg otrzymała do wykorzystania na cztery lata jedynie 30 tys. zł.

– Na remonty chodników i dróg w tym roku dostaliśmy 104 tys., ale w przypadku ul. Plebańskiej nie możemy wykorzystać tych środków, bowiem tu w grę, ze względu na zawirowania z własnością gruntu, wchodzi jedynie przebudowa

– mówi Przemysław Piwecki, radny osiedlowy.

Mimo to przewodniczący zarządu RO w najbliższym czasie ma spotkać się z przedstawicielami ZDM w tej sprawie. – Zlecimy przygotowanie projektu przebudowy – podsumowuje P. Piwecki.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.