Poznań daje pieniądze mieszkańcom. Do wydania 18 mln złotych

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Danielewicz

Poznań daje pieniądze mieszkańcom. Do wydania 18 mln złotych

Marta Danielewicz

Miasto ogłosiło nabór na projekty do zrealizowania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018. Zgłaszać je można do 2 czerwca.

Do 2 czerwca można składać propozycje projektów do zrealizowania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. W tym roku do dyspozycji mieszkańców przeznaczono 18 milionów złotych.

- W tegorocznej edycji PBO jedna osoba może złożyć nawet trzy wnioski. 12 milionów złotych zarezerwowano na projekty rejonowe, natomiast 6 milionów na ogólnomiejskie

- tłumaczy Patryk Pawełczak, zastępca dyrektora gabinetu prezydenta.

Maksymalna wartość jednego projektu ogólnomiejskiego nie może jednak przekraczać 2 mln złotych, natomiast rejonowego 500 tys. zł. Teoretycznie 12 mln złotych na projekty rejonowe ma być podzielonych proporcjonalnie pomiędzy wszystkie 13 rejony miasta, w zależności od powierzchni danej dzielnicy oraz liczby jej mieszkańców. Zdaniem rzecznika miasta dzięki podziałowi mieszkańcy każdej z części Poznania mają takie same szanse na realizację swoich pomysłów.

- Poznaniacy, którzy chcą złożyć prawidłowy wniosek, mogą skorzystać z pomocy pracowników Urzędu Miasta - podpowiada Patryk Pawełczak. - Można przyjść osobiście do gabinetu prezydenta albo wysłać projekt na adres: pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań lub e-mailem na skrzynkę: pbo@um.poznan.pl - kontynuuje. - Zachęcamy też do wzięcia udziału w maratonie pisania wniosków, który odbędzie się 19 maja w godzinach od 15 do 19 na Wolnym Dziedzińcu UMP przy placu Kolegiackim 17.

Co ważne, do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego nie można zgłosić projektu dotyczącego nieruchomości miejskich, w których prowadzona jest działalność komercyjna, pomysłów na budowę pomnika, a także takich, których opis zakłada realizację tylko pewnego etapu, są sprzeczne ze Strategią Rozwoju Miasta, a także takich, które są niezgodne z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, a ich koszty utrzymania w ciągu 5 lat nie mogą przekroczyć 30 procent jego wartości.

Ważne jest, żeby proponowane we wnioskach projekty były możliwe do zrealizowania w trakcie roku budżetowego 2018. Jeżeli jednak pomysł wymaga przygotowania, które polega np. na sporządzeniu dokumentacji projektowej lub pozyskaniu stosownych pozwoleń, uzgodnień oraz opinii, dopuszcza się jego realizację w trakcie kolejnego roku budżetowego.

Do 20 września potrwa weryfikacja zgłoszonych projektów oraz procedura odwoławcza. 22 września wylosowane zostaną miejsca na liście do głosowania, które rozpocznie się 9 października i potrwa do 30 października. Ogłoszenie wyników nastąpi w listopadzie tego roku.

Więcej informacji o kryteriach oceny i weryfikacji złożonych wniosków na stronie: www.budzet.um.poznan.pl/pbo2018/kryteria-oceny.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.