Poznań: Co z byłym ośrodkiem policyjnym w Kiekrzu? Na razie wyremontują tylko halę

Czytaj dalej
Fot. POSiR
Błażej Dąbkowski

Poznań: Co z byłym ośrodkiem policyjnym w Kiekrzu? Na razie wyremontują tylko halę

Błażej Dąbkowski

Centrum konferencyjne, basen, hotele. Tak mają wyglądać tereny po byłym ośrodku policyjnym nad Jeziorem Kierskim. Na razie jednak uda się tylko zmodernizować znajdującą się tam halę sportową.

Z końcem września 2017 r. miasto stanie się właścicielem terenu nad jeziorem w Kiekrzu, gdzie przez lata znajdował się były ośrodek policji. Przejęcie terenów po byłym ośrodku to efekt darowizny należącej, na którą wyraził zgodę wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Władze Poznania zamierzały nową nieruchomość przeznaczyć na cele sportowo-rekreacyjne, zadrzewienie i nasadzenia zieleni. Wcześniej mówiło się także o przystosowaniu jednego z budynków (tzw. akademika) pod mieszkania dla samotnych matek oraz lokale ze wsparciem treningowym.

Opracowane przez zespoły projekty (łącznie powstało ich sześć) zostały ocenione przez sąd konkursowy, który pierwsze miejsce przyznał grupie kierowanej
POSiR Opracowane przez zespoły projekty (łącznie powstało ich sześć) zostały ocenione przez sąd konkursowy, który pierwsze miejsce przyznał grupie kierowanej przez architekta Andrzeja Kurzawskiego. Zakłada on powstanie na tym terenie centrum SPA, domu kultury, ośrodka rehabilitacyjnego czy luksusowego campingu.

Miasto otrzymało kompleks w Kiekrzu, ale pod pewnymi warunkami. Dotyczy one zachowania ogólnodostępnego charakteru działki, a także przeprowadzenia konsultacji społecznych, mających odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób zagospodarować przestrzeń. W ten sposób powołano zespół ds. zagospodarowania byłego Ośrodka Policji przy ul. Chojnickiej.

Efektem jego działań było stworzenie w ubiegłym roku wytycznych dla młodych architektów z poznańskich uczelni, którzy pod opieką doświadczonych projektantów zaprezentowali pomysły dla ośrodka.

Opracowane przez zespoły projekty (łącznie powstało ich sześć) zostały ocenione przez sąd konkursowy, który pierwsze miejsce przyznał grupie kierowanej przez architekta Andrzeja Kurzawskiego. Zakłada on powstanie na tym terenie centrum SPA, domu kultury, ośrodka rehabilitacyjnego czy luksusowego campingu.

– Efektem pracy zespołu ds. ośrodka policyjnego jest także opracowanie oferty inwestycyjnej i promowanie jej we współpracy z Biurem Obsługi Inwestorów UMP wśród polskich i zagranicznych inwestorów – wyjaśnia Filip Borowiak, rzecznik POSiR.

Na razie jednak nic nie wskazuje, że zrujnowany ośrodek diametralnie zmieni swoje oblicze.

- Cały czas poszukujemy dzierżawcy, ale brakuje chętnych. W ten teren trzeba zainwestować spore pieniądze - mówi Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania. W najbliższym czasie POSiR zamierzają jedynie zmodernizować znajdującą się na terenie ośrodka halę sportową na potrzeby mieszkańców. – W lipcu na terenie ośrodka odbędą się też zawody z okazji 30-lecia triathlonu w Polsce – tłumaczy F. Borowiak.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.