Poznań: Co czeka plac Cyryla - będzie piękniejszy?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Anna Jarmuż

Poznań: Co czeka plac Cyryla - będzie piękniejszy?

Anna Jarmuż

Na temat placu wkrótce będą mogli się wypowiedzieć poznaniacy.

Mieszkańcy Starego Miasta chcą zmian na placu Cyryla Ratajskiego. O tym, jak w przyszłości powinno wyglądać to miejsce i jaką może pełnić funkcję, staromiejscy radni rozmawiali z zastępcą prezydenta Poznania, przedstawicielami Zarządu Zieleni Miejskiej i straży miejskiej oraz rektorem Uniwersytetu Artystycznego. W planach są też konsultacje społeczne.

Radni osiedlowi zwracają uwagę, że na plan pierwszy wysuwają się dwa rodzaje problemów. Pierwszy dotyczy bezpieczeństwa, drugi związany jest z estetyką placu. Przez całą dobę kilka ławek zajmują osoby bezdomne. Nocują lub koczują na placu oraz załatwiają potrzeby fizjologiczne w krzakach.

- W pomoc zaangażował się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ale oferta wsparcia i zamieszkania w ośrodku dla bezdomnych nie spotkała się z zainteresowaniem

- informuje radna Alicja Wilak, wiceprzewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto.

Funkcjonariusze straży miejskiej też mają ograniczone możliwości. Jeśli osoby, o których mowa, nie są pijane, strażnicy nie mogą wiele zrobić, a mandaty i tak są trudne do wyegzekwowania.

Mieszkańcy oczekują też nowej jakości miejskiej przestrzeni. W ich opinii zieleń wygląda nieestetycznie i sprawia wrażenie zaniedbanej.

- Chaos, jaki stwarza rozrośnięta zieleń, nie zachęca do spędzania w tym miejscu wolnego czasu. Potrzebna jest ciekawsza mała architektura. Obecne tam ławki są brzydkie, nie skłaniają do spoczynku na dłużej

- mówi Małgorzata Osińska z RO Stare Miasto.

Z kolei radna Alicji Wilak zwraca uwagę, że plac nie powinien być miejscem, przez które się po prostu przechodzi czy czeka na tramwaj. Można organizować tam wystawy i inne wydarzenia jednoczące lokalną społeczność.

Z argumentami na temat roślinności nie zgadza się Tomasz Lisiecki, dyrektor ZZM. Podczas spotkania przekonywał, że miejsce to zostało zaprojektowane przez specjalistę i nie są tam wymagane pilne prace upiększające. Natomiast wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, zwrócił uwagą, że mieszkańcy powinni wskazywać swoje potrzeby. Przez lata mogła się zmienić pierwotna funkcja placu i estetyczne oczekiwania poznaniaków.

Nad koncepcjami zagospodarowania placu będą pracować studenci Uniwersytetu Artystycznego. Pierwsze projekty będziemy mogli poznać jeszcze w tym roku. Rada Osiedla Stare Miasto o opinię chce też zapytać poznaniaków.

Anna Jarmuż

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.