Bogna Kisiel

Poznań: Centrum Medycyny Senioralnej nie powstanie przy POSUM

Centrum Medycyny Senioralnej nie powstanie przy POSUM. Z planów ostały się jedynie wizualizacje Fot. POSUM Centrum Medycyny Senioralnej nie powstanie przy POSUM. Z planów ostały się jedynie wizualizacje
Bogna Kisiel

W 2016 r. zrodził się pomysł rozbudowy POSUM. W dwóch nowych budynkach miało powstać Centrum Medycyny Senioralnej. W pierwszym planowano utworzenie oddziału geriatrycznego oraz porodówki i neonatologii, w drugim – zakładu opiekuńczo-leczniczego i poradni specjalistycznych, np. geriatrycznej, rehabilitacyjnej, leczenia bólu czy opieki paliatywnej.

Jesienią 2017 r. POSUM ogłosił przetarg, wyłoniono wykonawcę inwestycji, z którym w styczniu 2018 r. podpisano umowę. CMS miało być gotowe w 2020 r. W marcu ubiegłego roku w blasku fleszy w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę, na mocy której POSUM dostał 6,6 mln zł z unijnej kasy na wyposażenie Centrum Medycyny Senioralnej. Za te pieniądze miał być kupiony specjalistyczny sprzęt.

Kilka dni później ówczesny dyrektor POSUM złożył rezygnację, a prezydent zawiadomił CBA o możliwości popełnienia przestępstwa korupcyjnego przez byłego już szefa tej placówki. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta twierdził, że dyrektor POSUM nie miał prawa podpisać umowy z wykonawcą na CMS, ponieważ obejmowała ona także powstanie części położniczo-ginekologicznej. Z tego powodu miasto cofnęło placówce dotację na budowę centrum w wysokości 60 mln zł i zapowiedziało rozwiązanie umowy z wykonawcą.

Jeszcze w lipcu 2018 r. Solarski zapewniał, że powstanie CMS nie jest zagrożone, ale już kilka miesięcy później mówił o dwóch wariantach, które wchodzą w grę. Pierwszy zakładał powstanie CMS przy POSUM z zastrzeżeniem, że koszt inwestycji i jej efektywność może odbiegać od pierwotnych założeń. Drugim z wariantów była rozbudowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy Mogileńskiej o nowe skrzydło plus utworzenie centrum geriatrycznego przy szpitalu przy ul. Szwajcarskiej.

W dalszej części artykułu dowiesz się m.in. na co planuje przeznaczyć się teraz 40 milionów złotych, a na co 19 milionów złotych.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.