Bogna Kisiel

Poznań: Centrum Medycyny Senioralnej nie powstanie przy POSUM

Centrum Medycyny Senioralnej nie powstanie przy POSUM. Z planów ostały się jedynie wizualizacje Fot. POSUM Centrum Medycyny Senioralnej nie powstanie przy POSUM. Z planów ostały się jedynie wizualizacje
Bogna Kisiel

W 2016 r. zrodził się pomysł rozbudowy POSUM. W dwóch nowych budynkach miało powstać Centrum Medycyny Senioralnej. W pierwszym planowano utworzenie oddziału geriatrycznego oraz porodówki i neonatologii, w drugim – zakładu opiekuńczo-leczniczego i poradni specjalistycznych, np. geriatrycznej, rehabilitacyjnej, leczenia bólu czy opieki paliatywnej.

Jesienią 2017 r. POSUM ogłosił przetarg, wyłoniono wykonawcę inwestycji, z którym w styczniu 2018 r. podpisano umowę. CMS miało być gotowe w 2020 r. W marcu ubiegłego roku w blasku fleszy w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę, na mocy której POSUM dostał 6,6 mln zł z unijnej kasy na wyposażenie Centrum Medycyny Senioralnej. Za te pieniądze miał być kupiony specjalistyczny sprzęt.

Kilka dni później ówczesny dyrektor POSUM złożył rezygnację, a prezydent zawiadomił CBA o możliwości popełnienia przestępstwa korupcyjnego przez byłego już szefa tej placówki. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta twierdził, że dyrektor POSUM nie miał prawa podpisać umowy z wykonawcą na CMS, ponieważ obejmowała ona także powstanie części położniczo-ginekologicznej. Z tego powodu miasto cofnęło placówce dotację na budowę centrum w wysokości 60 mln zł i zapowiedziało rozwiązanie umowy z wykonawcą.

Jeszcze w lipcu 2018 r. Solarski zapewniał, że powstanie CMS nie jest zagrożone, ale już kilka miesięcy później mówił o dwóch wariantach, które wchodzą w grę. Pierwszy zakładał powstanie CMS przy POSUM z zastrzeżeniem, że koszt inwestycji i jej efektywność może odbiegać od pierwotnych założeń. Drugim z wariantów była rozbudowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy Mogileńskiej o nowe skrzydło plus utworzenie centrum geriatrycznego przy szpitalu przy ul. Szwajcarskiej.

W dalszej części artykułu dowiesz się m.in. na co planuje przeznaczyć się teraz 40 milionów złotych, a na co 19 milionów złotych.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.