Poznań: Bezpłatna rehabilitacja dla pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Marta Żbikowska

Poznań: Bezpłatna rehabilitacja dla pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym

Marta Żbikowska

W Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym UMP im. W. Degi w Poznaniu realizowany jest projekt, który umożliwia pacjentom z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji. Pierwsi pacjenci rozpoczęli już terapię. Na kolejne turnusy prowadzone są zapisy. Oferta skierowana jest do chorych z MPD z całej Polski.

– Głównym celem projektu jest aspekt naukowo-badawczy – tłumaczy Anna Krzyżańska z firmy Technomex, która jest autorem projektu "Opracowanie nowej metody terapii chodu u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym".

– Chcemy zobaczyć, jak rehabilitacja wpływa na poprawę funkcjonowania pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym i na podstawie wyników opracować nowe metody terapeutyczne.

Do programu mogą zostać zakwalifikowane dzieci w wieku od 12 do 18 roku życia, które spełniają dodatkowe kryteria. Należą do nich ograniczenia dotyczące wzrostu i wagi. Z bezpłatnej rehabilitacji mogą skorzystać dzieci o wzroście około 150 centymetrów oraz wadze od 50 do 100 kilogramów. Nie może u nich występować aktywna padaczka.

– Program realizujemy w cyklach sześciotygodniowych

– tłumaczy Anna Krzyżańska. – Pacjent bierze udział w dwugodzinnych treningach, które odbywają się pięć dni w tygodniu przez dwa tygodnie. Potem dziecko ma dwa tygodnie przerwy i kolejne dwa tygodnie rehabilitacji. To ważne, żeby wziąć udział w całym cyklu, gdyż daje nam to możliwość przeprowadzenia miarodajnych badań.

Badania to istotna część projektu, ale sama rehabilitacja daje korzyści konkretnym pacjentom. Poprawia wzorzec chodu, koordynację ruchową, zwiększa siłę mięśniową i pozwala zadbać o kondycję fizyczną.

Rehabilitacja odbywa się w nowoczesnej pracowni, która znajduje się w poznańskim szpitalu na Wildzie. Wyposażenie pracowni daje możliwość skorzystania z nowoczesnych technologii. Pacjenci mają do dyspozycji egzoszkielet, platformy stabilometryczne oraz bezpieczne bieżnie z odciążeniem i biofeedbackiem.

Projekt dotyczący opracowania nowej metody terapii chodu u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym może być realizowany dzięki funduszom unijnym.

– My ze swojej strony zapewniamy udział w terapii, a wyżywienie i noclegi rodzice muszą zorganizować we własnym zakresie – tłumaczy Anna Krzyżańska.

– Chętnych mamy sporo, cały czas przyjmujemy zapisy. Z rehabilitacji korzystają osoby przede wszystkim z Poznania i okolic, ale mamy też pacjentów z Czempinia, Grodziska Wielkopolskiego, Torunia.

Na rehabilitację z wykorzystaniem egzoszkieletu można zapisać dziecko pod numerem telefonu: 694 483 123. O zakwalifikowaniu pacjenta do terapii będzie ostatecznie decydował wynik badania wstępnego.

Marta Żbikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.