Poznań: Bezpłatna rehabilitacja dla pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Marta Żbikowska

Poznań: Bezpłatna rehabilitacja dla pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym

Marta Żbikowska

W Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym UMP im. W. Degi w Poznaniu realizowany jest projekt, który umożliwia pacjentom z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji. Pierwsi pacjenci rozpoczęli już terapię. Na kolejne turnusy prowadzone są zapisy. Oferta skierowana jest do chorych z MPD z całej Polski.

– Głównym celem projektu jest aspekt naukowo-badawczy – tłumaczy Anna Krzyżańska z firmy Technomex, która jest autorem projektu "Opracowanie nowej metody terapii chodu u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym".

– Chcemy zobaczyć, jak rehabilitacja wpływa na poprawę funkcjonowania pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym i na podstawie wyników opracować nowe metody terapeutyczne.

Do programu mogą zostać zakwalifikowane dzieci w wieku od 12 do 18 roku życia, które spełniają dodatkowe kryteria. Należą do nich ograniczenia dotyczące wzrostu i wagi. Z bezpłatnej rehabilitacji mogą skorzystać dzieci o wzroście około 150 centymetrów oraz wadze od 50 do 100 kilogramów. Nie może u nich występować aktywna padaczka.

– Program realizujemy w cyklach sześciotygodniowych

– tłumaczy Anna Krzyżańska. – Pacjent bierze udział w dwugodzinnych treningach, które odbywają się pięć dni w tygodniu przez dwa tygodnie. Potem dziecko ma dwa tygodnie przerwy i kolejne dwa tygodnie rehabilitacji. To ważne, żeby wziąć udział w całym cyklu, gdyż daje nam to możliwość przeprowadzenia miarodajnych badań.

Badania to istotna część projektu, ale sama rehabilitacja daje korzyści konkretnym pacjentom. Poprawia wzorzec chodu, koordynację ruchową, zwiększa siłę mięśniową i pozwala zadbać o kondycję fizyczną.

Rehabilitacja odbywa się w nowoczesnej pracowni, która znajduje się w poznańskim szpitalu na Wildzie. Wyposażenie pracowni daje możliwość skorzystania z nowoczesnych technologii. Pacjenci mają do dyspozycji egzoszkielet, platformy stabilometryczne oraz bezpieczne bieżnie z odciążeniem i biofeedbackiem.

Projekt dotyczący opracowania nowej metody terapii chodu u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym może być realizowany dzięki funduszom unijnym.

– My ze swojej strony zapewniamy udział w terapii, a wyżywienie i noclegi rodzice muszą zorganizować we własnym zakresie – tłumaczy Anna Krzyżańska.

– Chętnych mamy sporo, cały czas przyjmujemy zapisy. Z rehabilitacji korzystają osoby przede wszystkim z Poznania i okolic, ale mamy też pacjentów z Czempinia, Grodziska Wielkopolskiego, Torunia.

Na rehabilitację z wykorzystaniem egzoszkieletu można zapisać dziecko pod numerem telefonu: 694 483 123. O zakwalifikowaniu pacjenta do terapii będzie ostatecznie decydował wynik badania wstępnego.

Marta Żbikowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.