Poznań: Będzie więcej mieszkań dla seniorów. Miasto chce pozyskać 15 mln zł na projekt Społecznej Agencji Najmu

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Błażej Dąbkowski

Poznań: Będzie więcej mieszkań dla seniorów. Miasto chce pozyskać 15 mln zł na projekt Społecznej Agencji Najmu

Błażej Dąbkowski

Poznań ma duże szanse, by pozyskać nawet 15 milionów złotych na projekt Społecznej Agencji Najmu z funduszy unijnych. Dzięki tym pieniądzom będzie można tworzyć między innymi mieszkania dla seniorów oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym

We wrześniu informowaliśmy, że zostanie uruchomiony specjalny program mieszkaniowy dla poznańskich seniorów. Jego założenia to podział mieszkań o powierzchni większej niż 80 mkw. na lokale z samodzielnymi węzłami sanitarnymi (aneksy kuchenne i łazienki) połączone wspólną przestrzenią do wykorzystania.

Miasto zapowiadało, że zorganizuje sprzątanie powierzchni wspólnych i samych lokali w dyspozycji lokatorów, cotygodniowe zakupy oraz teleopiekę. Mówiło się także o organizowaniu zajęć dla starszych osób.

Jak się dowiedzieliśmy szczegółowe założenia programu "Studio dla seniora" znajdują się jeszcze w opracowaniu Biura Spraw Lokalowych, ale wytypowano już dwa pierwsze mieszkania, w których wydzielonych zostanie 6 samodzielnych lokali studyjnych.

Takich mieszkań może pojawić się jednak znacznie więcej, bowiem Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych będzie się w lutym starał o pozyskanie za pośrednictwem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju unijnych środków w wysokości 15 milionów złotych.

Poznań ma duże szanse, by pozyskać nawet 15 milionów złotych na projekt Społecznej Agencji Najmu z funduszy unijnych. Dzięki tym pieniądzom będzie można
Waldemar Wylegalski Tomasz Lewandowski, prezes ZKZL

– Taką możliwość daje nam funkcjonująca w Poznaniu Społeczna Agencja Najmu pozyskujemy dla naszych lokatorów mieszkania z rynku. Wniosek złożymy w połowie przyszłego miesiąca, jego realizacja nie będzie łatwa, ale przy zaawansowaniu naszych programów mieszkaniowych, na pewno możliwa do wdrożenia – tłumaczy Tomasz Lewandowski, prezes ZKZL.

Aby pozyskać fundusze aż 75 proc. lokali będzie musiało zostać wynajętych przez miasto od prywatnych właścicieli. To nie jedyny warunek, bowiem kolejnym jest utrzymywanie mieszkań przez pięć lat po zakończeniu projektu (15 milionów należy wykorzystać w trakcie pierwszych pięciu lat).

– Dzięki tym środkom będziemy mogli pozyskać lokale dla osób, które zmagają się z problemem wykluczenia oraz dla seniorów i wyremontować je. Tym sposobem przesuniemy pieniądze przeznaczane na lokale socjalne ze wsparciem treningowym, a także „Studio dla seniora”, na realizację innych programów mieszkaniowych

– mówi prezes miejskiej spółki.

W tej chwili Poznań posiada 41 mieszkań socjalnych ze wsparciem treningowym, w których znajduje się 135 lokali (wszystkie jednak stanowią własność miasta).

Przypomnijmy, że w Poznaniu już od dłuższego czasu realizowane są działania w ramach projektu Społecznej Agencji Najmu. W stolicy Wielkopolski taką rolę pełni Miejskie Biuro Najmu, które testuje mechanizm pozyskując mieszkania z zasobu prywatnego i posiłkując się dopłatą do czynszu ze środków miejskich. Jednak w tym przypadku grupą docelową stanowią osoby mające prawo do mieszkania komunalnego.

– Dlatego teraz zarząd ZKZL chce poszerzyć ofertę SAN o osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym – stwierdza T. Lewandowski.

Poznań jest jednym z kilku polskich miast, które wraz z Fundacją Habitat for Humanity Poland wprowadziły Społeczne Agencje Najmu. SAN-y od wielu lat działają z powodzeniem w samorządach belgijskich, brytyjskich, czy niemieckich.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.