Poznań: Będą mieli plan na osiedle Przyjaźni. Ma on powstrzymać niekontrolowane dogęszczanie zabudowy i ochronić park Czarnieckiego

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Bogna Kisiel

Poznań: Będą mieli plan na osiedle Przyjaźni. Ma on powstrzymać niekontrolowane dogęszczanie zabudowy i ochronić park Czarnieckiego

Bogna Kisiel

Powstanie plan miejscowy dla fragmentu os. Przyjaźni, położonego w kwartale ulic: Księcia Mieszka I, Al. Solidarności, Rylejewa i Hercena. – Musimy ratować park Czarneckiego i tereny zielone na osiedlu, przeciwdziałać niekontrolowanej zabudowie – twierdzi Mateusz Rozmiarek, radny miejski PiS i członek Rady Osiedla Nowe Winogrady Południe.

Jan Marciniak, prezes PSM Winogrady jest zadowolony z decyzji radnych o wywołaniu planu, choć lepiej byłoby, aby zapadła ona wcześniej. I przypomina o budowie apartamentowca przy ul. Księcia Mieszka I przez firmę Wechta oraz inwestycji Murawa Park przy Hercena, gdzie przewidziano jedynie jedno miejsce postojowe na mieszkanie.

Czytaj też: Obawa przed niekontrolowaną zabudową na Winogradach

– W efekcie nowi mieszkańcy parkują na naszym terenie

– twierdzi Marciniak. – My budując blok, musimy zapewnić półtora miejsca postojowego na lokal. W przypadku Murawy Parku dojazd do budynku przewidziano przez tereny spółdzielcze. Ostatecznie zmieniono to i wjazd będzie od Rylejewa, a na skrzyżowaniu tej ulicy z Hercena ma powstać sygnalizacja. Gdyby parę lat temu był plan miejscowy, to inwestor Murawy Parku nie dostałby pozwolenia na budowę.

Marciniak wskazuje, że jest kilka działek, które wymagają uporządkowania planistycznego.

– Za Murawą Parkiem jest teren prywatny, jego właściciele chcą, by powstał tu budynek mieszkalny, ale nie wiadomo, jak mógłby być skomunikowany – mówi Marciniak. – Po sąsiedzku znajduje się budynek, należący do spółki Orange, prędzej, czy później nieruchomość zostanie sprzedana. Teoretycznie może tutaj powstać wieżowiec, ale powinien on mieć odpowiednie zaplecze postojowe.

Prezes PSM Winogrady twierdzi, że grunt przy pętli tramwajowej Połabska zwrócono dawnym właścicielom, którzy chcą go sprzedać.

– Przy Mieszka I w pobliżu bloku 21, w miejscu obecnego parkingu ma powstać stacja benzynowa. To kolejny punkt zapalny

– uważa Marciniak i dodaje: – Potrzebny jest też plan dla osiedla Pod Lipami, Kosmonautów nie da się uratować, bo tam wszystkie pozwolenia na budowę zostały już wydane.

Bogna Kisiel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.