Poznań: Architekci walczą o zaprojektowanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Błażej Dąbkowski

Poznań: Architekci walczą o zaprojektowanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Błażej Dąbkowski

W lipcu powinniśmy poznać zwycięzcę konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku. O wygraną walczy 56 biur architektonicznych.

W grudniu ubiegłego roku Wielkopolskie Muzeum Niepodległości ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku oraz parku znajdującego się w sąsiedztwie.

Przypomnijmy, że nowoczesna placówka stanie na Wzgórzu św. Wojciecha – na miejskiej działce o powierzchni 1 ha, w sąsiedztwie ulic Księcia Józefa i Północnej. Dziś w tym miejscu znajduje się lodowisko Bogdanka.

Do 22 stycznia wnioski wraz z wymaganymi dokumentami i oświadczeniami przesłało 56 biur architektonicznych. Wśród nich znalazły się także biura spoza Polski, m.in. hiszpańskie, czy angielskie.

Obecnie Muzeum Powstania Wielkopolskiego mieści się w Odwachu na Starym Rynku.
Adrian Wykrota Obecnie Muzeum Powstania Wielkopolskiego mieści się w Odwachu na Starym Rynku.

- Czternaście z nich nie spełniło wymagań formalnych, ale wszystkie złożyły odwołania - informuje Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Te, jak twierdzi T. Łęcki, powinny zostać rozpatrzone jeszcze w marcu. - Następnie poprosimy projektantów i architektów o przedstawienie opisów pomysłów oraz pierwszych rysunków - dodaje.

Na tej podstawie Sąd Konkursowy złożony z dyrekcji WMN, miejskich urzędników oraz konserwatora zabytków wybierze 7 biur.

- Tak rozpocznie się drugi etap konkursu. Jego zakończenie, a jednocześnie przedstawienie zwycięskiej koncepcji połączonej z wystawą planujemy na lipiec

- tłumaczy T. Łęcki.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma nagrodę finansową w wysokości 70 tys. zł, drugiego – 35 tys. zł, a trzeciego – 25 tys. zł. Dodatkowo zwycięzca będzie mógł uczestniczyć w opracowaniu dokumentacji, na podstawie której ogłoszony zostanie konkurs na projekt nowej siedziby.

Budowa nowego muzeum ma kosztować około 150 mln zł.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.