Poznań: Architekci walczą o zaprojektowanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Błażej Dąbkowski

Poznań: Architekci walczą o zaprojektowanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Błażej Dąbkowski

W lipcu powinniśmy poznać zwycięzcę konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku. O wygraną walczy 56 biur architektonicznych.

W grudniu ubiegłego roku Wielkopolskie Muzeum Niepodległości ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku oraz parku znajdującego się w sąsiedztwie.

Przypomnijmy, że nowoczesna placówka stanie na Wzgórzu św. Wojciecha – na miejskiej działce o powierzchni 1 ha, w sąsiedztwie ulic Księcia Józefa i Północnej. Dziś w tym miejscu znajduje się lodowisko Bogdanka.

Do 22 stycznia wnioski wraz z wymaganymi dokumentami i oświadczeniami przesłało 56 biur architektonicznych. Wśród nich znalazły się także biura spoza Polski, m.in. hiszpańskie, czy angielskie.

Obecnie Muzeum Powstania Wielkopolskiego mieści się w Odwachu na Starym Rynku.
Adrian Wykrota Obecnie Muzeum Powstania Wielkopolskiego mieści się w Odwachu na Starym Rynku.

- Czternaście z nich nie spełniło wymagań formalnych, ale wszystkie złożyły odwołania - informuje Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Te, jak twierdzi T. Łęcki, powinny zostać rozpatrzone jeszcze w marcu. - Następnie poprosimy projektantów i architektów o przedstawienie opisów pomysłów oraz pierwszych rysunków - dodaje.

Na tej podstawie Sąd Konkursowy złożony z dyrekcji WMN, miejskich urzędników oraz konserwatora zabytków wybierze 7 biur.

- Tak rozpocznie się drugi etap konkursu. Jego zakończenie, a jednocześnie przedstawienie zwycięskiej koncepcji połączonej z wystawą planujemy na lipiec

- tłumaczy T. Łęcki.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma nagrodę finansową w wysokości 70 tys. zł, drugiego – 35 tys. zł, a trzeciego – 25 tys. zł. Dodatkowo zwycięzca będzie mógł uczestniczyć w opracowaniu dokumentacji, na podstawie której ogłoszony zostanie konkurs na projekt nowej siedziby.

Budowa nowego muzeum ma kosztować około 150 mln zł.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.