Poznań: 2018 rok pod znakiem tramwaju na Naramowice

Czytaj dalej
Fot. UM Poznań
Błażej Dąbkowski

Poznań: 2018 rok pod znakiem tramwaju na Naramowice

Błażej Dąbkowski

To będzie ciekawy czas dla Poznania. Stolica Wielkopolski ma rekordowy budżet i dobrze wypada w rankingach. Czy po wyborach dojdzie do zmiany władz miasta?

Rok 2018 dla Poznania ma być przełomowy, zwłaszcza dla inwestycji drogowych, edukacyjnych oraz tych związanych z komunikacją publiczną. To także czas wyborów samorządowych oraz obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jak będzie wyglądał rozwój miasta? Można się o tym przekonać analizując budżet przegłosowany przez poznańskich radnych tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

- Budżet to zawsze kompromis pomiędzy tym, czego by się chciało, a tym jakie są możliwości finansowe miasta. Robimy konsekwentnie to, co wpływa na poprawę komfortu życia mieszkańców

- mówił po jego uchwaleniu prezydent Jacek Jaśkowiak.

Budżet jest rekordowy zarówno pod względem przychodów, jak i wydatków. Te pierwsze powinny bowiem wynieść 3,5 mld zł. Z kolei drugie, jak wynika z zapisów powinny zamknąć się na poziomie 3,9 mld zł.

Tak wysokie wydatki niosą jednak ze sobą odpowiednie konsekwencje, czyli deficyt, który według prognoz wyniesie 419 mln zł, a ten zwiększy zadłużenie miasta do poziomu 1,9 mld zł.

Choć duże wydatki, a także ostatnie decyzje władz miasta, w tym likwidacja stanowiska oficera rowerowego, a także powrót do pokazu fajerwerków na miejskiego sylwestra mogą sugerować, że są to elementy kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej, prezydent Jaśkowiak zdecydowanie zaprzeczał takiej narracji. - Nie kierowałem się elementami wyborczymi konstruując budżet miasta. O kampanii pomyślę w sierpniu lub we wrześniu - tłumaczył w listopadzie.

W dalszej części artykułu:

 • Jakie są kluczowe inwestycje, które będą realizowane w Poznaniu w 2018 roku?
 • Ile wyniosą wydatki na nowe inwestycje?
 • Z jakimi problemami boryka się stolica Wielkopolski?
Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.