Pożegnanie z groszem. Polacy nie chcą płacić najmniejszymi monetami, zgadzają się na zaokrąglenie cen i coraz częściej płacą bezgotówkowo

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Monika Kaczyńska

Pożegnanie z groszem. Polacy nie chcą płacić najmniejszymi monetami, zgadzają się na zaokrąglenie cen i coraz częściej płacą bezgotówkowo

Monika Kaczyńska

Większość Polaków nie chce grosików - wynika badania przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski. Pomysł nie jest nowy.

70 proc. Polaków chciałoby, żeby z obiegu wycofano najniższe nominały - monety jedno i dwugroszowe. Zgodzilibyśmy się jednocześnie na zaokrąglenie cen do pełnych 5 lub 10 groszy. Tylko co dziesiąty Polak jest przywiązany do cen podawanych co do grosza.

Pomysł nie jest nowy, NBP w 2013 roku zapowiadał likwidację najmniejszych monet. Powód? Ich mała funkcjonalność i wysoki koszt produkcji. O pierwszej przekonał się każdy robiący zakupy. Bardzo często w sklepach ceny są prawem kaduka zaokrąglane.

Kolejna kwestia to koszt produkcji najmniejszych monet. Choć NBP nie podaje go oficjalnie, mówi się. że może on wynosić nawet pięciokrotnie więcej niż nominał. Do tego jednogorszówki bardzo szybko znikają z obiegu, lądując w fontannach czy na dnie szuflad.

Czy NBP wróci do koncepcji wycofania jedno groszówek lub jedno i dwugroszówek? Przemawiałaby za tym rosnąca liczba transakcji bezgotówkowych. W 2017 r. stanowiły one już 84,8 proc. wszystkich i ich liczba cały czas rośnie.

Polacy nie byliby pierwsi. Wcześniej najmniejsze monety wycofywali między innymi Szwedzi, Duńczycy, a także Węgrzy, Czesi i Słowacy.

Czesi wycofali monety o nominale 10 i 20 halerzy już 15 lat temu. Zdecydowali się na to, gdyż monety te spotykał podobny los do jednogroszówek - wysypywane z portfeli zalegały w domach. Rok później taką operację wykonali Słowacy (od 2009 roku w strefie euro).

W 2010 roku Szwecja wycofała 50 ore. Decyzja była spowodowana inflacją. Za tę kwotę nic nie można było kupić, a moneta wyszła z użycia. Ale wycofanie monety o tym nominale nie oznacza, że ore nie są używane. Ceny w transakcjach bezgotówkowych nie są zaokrąglane. Ore funkcjonuje więc w handlu elektronicznym

Monika Kaczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.