Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Powstaniec wielkopolski nie zasługuje na pochówek na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan?

Czytaj dalej
Fot. Archiwum/Chodziez.NaszeMiasto.pl
Norbert Kowalski

Powstaniec wielkopolski nie zasługuje na pochówek na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan?

Norbert Kowalski

Wincenty Wierzejewski nie tylko szkolił do walki uczestników Powstania Wielkopolskiego i sam w nim uczestniczył, ale ponadto walczył także na wschodzie kraju i w II wojnie światowej. Po 1945 roku osiadł na stałe w Anglii, gdzie zmarł w 1972 roku. Teraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego chciałoby sprowadzić i pochować jego zwłoki na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Na to jednak nie zgadza się prezydent Jacek Jaśkowiak.

– Myślę, że to niedocenienie postaci Wincentego Wierzejewskiego. A to był przecież m.in. twórca skautingu w zaborze pruskim i osoba, która przyczyniła się w przygotowaniach do wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz w walkach

– nie ma wątpliwości Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego (TPPW).

Wincenty był bratem jego dziadka. Teraz zarówno on sam, jak i TPPW oraz kibice Lecha Poznań, chcieliby, aby ciało Wincentego Wierzejewskiego trafiło do Polski i zostało pochowane na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

W 1912 roku Wincenty Wierzejewski założył pierwszy w Poznaniu zastęp skautowy, który potem rozrósł się do rangi drużyny i hufca, zaś sam Wincenty Wierzejewski nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Czynnej. Zaczął też potajemnie szkolić poznański hufiec pod kątem walki zbrojnej o niepodległość Polski.

– Bardzo szybko rozpoczął przygotowania skautów do ewentualnego powstania. A kiedy już wybuchło Powstanie Wielkopolskie, dowodził kompanią, która zdobyła Fort Grollmana – opowiada Wawrzyniec Wierzejewski.

Oddział Wincentego dał później początek 1. Pułkowi Strzelców Wielkopolskich. Sam Wincenty brał też udział w walkach o Lwów i wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 30. założył Tajną Organizację Wojskową, która w razie okupacji Polski, miała prowadzić walkę konspiracyjną.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej został przydzielony o Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Podczas wojny przebywał w Wielkiej Brytanii, gdzie stworzył 1. Brygadę Strzelców. Po wojnie pozostał w Anglii i osiadł w Leeds. Tam też otworzył pracownię malarsko-rzeźbiarską. Zmarł w 1972 roku.

Przez długi czas o jego osobie pamiętało niewielu. Teraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, przy wsparciu kibiców Lecha Poznań, stara się o sprowadzenie ciała Wincentego Wierzejewskiego z Leeds i pochowanie go na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Uzyskano już nawet zgodę brytyjskiego ministerstwa sprawiedliwości na sprowadzenie ciała do Polski. Kiedy wydawało się, że wszystko będzie już z górki, problemy dopiero nadeszły.

– W styczniu tego roku wystąpiliśmy do prezydenta Jaśkowiaka o zgodę na pochówek na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Niestety nie wyraził on zgody

– mówi Wawrzyniec Wierzejewski.

Dlaczego prezydent Poznania nie wyraził zgody na pochowanie Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan? Jakie inne rozwiązanie zaproponował rodzinie powstańca? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Kowalski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.