Powiedzenie „Jeździsz jak baba” odeszło do lamusa

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Joanna Labuda

Powiedzenie „Jeździsz jak baba” odeszło do lamusa

Joanna Labuda

Według statystyk kobiety powodują mniej wypadków niż mężczyźni.

Spokojne, bez potrzeby rywalizacji i wyścigu na drodze, bardziej opanowane i ostrożne – takie są kobiety za kółkiem. I choć wśród kierowców płcią dominującą są nadal mężczyźni, to z roku na rok pań jest coraz więcej. Co ważniejsze – nie są już tylko tzw. niedzielnymi kierowcami. Wsiadają za kierownicę tak samo często, jak mężczyźni, co buduje ich pewność siebie na drodze.

– Kiedyś kobiety praktycznie nie jeździły samochodami. Nawet jeśli miały prawo jazdy, to samochód i tak był zarezerwowany dla mężczyzn. Stąd wzięło się powiedzenie „Jeździsz jak baba”. Żaden kierowca, czy to kobieta, czy

Powiedzenie „Jeździsz jak baba” odeszło do lamusa
Gazeta Lubuska W 2016 roku w Polsce doszło do 33 tys. wypadków. Kobiety spowodowały 22,8 proc. z nich.

mężczyzna, nie będzie czuł się pewnie w samochodzie, jeśli jeździ tylko od święta – przekonuje Katarzyna Kowalczyk, założycielka Babskiej Autoszkoły, w której instruktorkami nauki jazdy są tylko kobiety.

Według niej między mężczyznami na drodze trwa wyścig. Natomiast kobiety traktują samochód jako środek, dzięki któremu szybciej mogą zrobić zakupy i odebrać dzieci.

– Nie mogę też powiedzieć, że kobiety są idealnymi kierowcami. Mają bowiem zdecydowanie większe problemy z wyczuciem przestrzeni, dlatego ich głównym problemem jest parkowanie. Dzieje się tak jednak tylko na wczesnym etapie nauki jazdy – dodaje K. Kowalczyk.

Fakt, że kobiety jeżdżą ostrożniej i mają mniejszą skłonność do ryzykownych zachowań na drodze, potwierdzają statystyki policyjne. Otóż według raportu drogowego z 2016 roku, sprawcami największej liczby wypadków są właśnie mężczyźni. W ubiegłym roku w Polsce doszło do 33 tys. wypadków. Kobiety spowodowały zaledwie 22,8 proc. z nich.

– Kobietami nie rządzi testosteron. Myślę, że spokój, który zachowujemy na drodze jest bardzo ważny. Zdarzają się stłuczki czy drobne kolizje, ale dzięki temu dużo mniej jest groźnych wypadków

– przekonuje szefowa „Babskiej Autoszkoły”.

Podobnego zdania jest Aneta Murakowska z Poznania, która startowała kiedyś w rajdach samochodowych. – Nie widzę specjalnych różnic między tym, jak prowadzą samochód kobiety, a jak mężczyźni. W rajdach również tego nie widziałam – przyznaje A. Murakowska. Jak mówi, sposób prowadzenia auta kobiety zależy od jej rysu psychologicznego. – Kobiety bardziej niż mężczyźni skupiają się na szczegółach. Nie odczuwają też tak dużej potrzeby rywalizacji, dzięki czemu zanim zaczną szarżować na skrzyżowaniu, to trzy razy się nad tym zastanowią – dodaje.

Joanna Labuda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.