Małgorzata Ślęzak, Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Powiat Poznański stawia na jakość

Powiat Poznański stawia na jakość
Małgorzata Ślęzak, Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Powiat Poznański od lat stawia na kształcenie zawodowe. – Początkowo, nie było to łatwe, bo musieliśmy walczyć ze stereotypami, jakie na ten temat funkcjonowały w społeczeństwie. Dzisiaj już stało się jasne, że dobry zawód to inwestycja w przyszłość – mówi Jan Grabkowski. – A oferta edukacyjna szkół powiatowych kształcących zawodowo jest wyjątkowo atrakcyjna, dlatego też chętnych nie brakuje zarówno do nauki w technikach, jak i szkołach branżowych – dodaje.

- W ostatnich latach niezmiennie cieszą się powodzeniem takie zawody, jak monter mechatronik, technik informatyk i technik logistyk, ale powstają też klasy z nowymi zawodami przyszłości, np. technik automatyk. Nie brakuje również chętnych do licealnych klas mundurowych, czyli policyjnych, wojskowych i strażackich – wylicza Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

- Wielu uczniów stara się dostać do klas patronackich, które są powiatową wizytówką. „Swarzędzka Jedynka” od lat współpracuje z takimi firmami jak Volkswagen Poznań, SKF Polska, Panopa Logistik Polska i Twining and Company, a Solaris Bus&Coach rokrocznie przyjmuje do pracy absolwentów Zespołu Szkół w Bolechowie – dodaje.

- Szkoły są nowoczesne i doskonale wyposażone, a oferta edukacyjna przygotowywana jest w oparciu o rzeczywiste potrzeby pracodawców. Nasi uczniowie chętnie biorą udział w projektach zewnętrznych, dodatkowych kursach, obsługują nowoczesne branżowe programy komputerowe. Te umiejętności pozwalają im na bezproblemowe wejście w rynek pracy.– zapewnia Monika Lis – Nożyńska, dyrektor Wydziału Edukacji.

Przykładem stawiania na najwyższą jakość jest Centrum Kształcenia Zawodowego w Swarzędzu, które powstawało jako Centrum Kształcenia Praktycznego. Koszt tej inwestycji wyniósł ok. 34 milionów złotych i jest to obecnie najnowocześniejsza placówka w kraju. W obiekcie funkcjonuje osiemnaście supernowoczesnych, specjalistycznych pracowni do nauki zawodu, stacja obsługi diagnostycznej z garażem oraz część hotelowo-gastronomiczna, służąca nauce zawodu. W przeważającej liczbie są to zawody wysoko specjalistyczne wymagające zastosowanie nowoczesnych, innowacyjnych i kosztownych technologii.

Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest motywacja młodzieży do samorozwoju, dlatego też od wielu lat realizujemy „Program wspierania edukacji w powiecie poznańskim”, który wspomaga najzdolniejszych uczniów poprzez stypendia i nagrody, a także umożliwia rozwój dzięki dodatkowym zajęciom pozalekcyjnym i fakultatywnym. – Chcemy, aby mury naszych szkół opuszczali ludzie nie tylko dobrze wykształceni, ale także świadomi swojej wartości w życiu i na rynku pracy – kończy starosta poznański.

„Pragniemy zadbać o wszechstronny rozwój młodzieży. Mamy wielofunkcyjne boiska, nowoczesne pracownie, praktyki zagraniczne. Realizujemy wiele projektów ze środków zewnętrznych, które pozwalają rozwijać się uczniom i wzbogacać bazę dydaktyczną. Uczniowie liceów, techników i szkół branżowych w komfortowych warunkach uczestniczą w szerokiej ofercie zajęć pozalekcyjnych lub dodatkowych kursach. Po zakończeniu szkoły mogą poszczycić się dodatkowymi umiejętnościami potwierdzonymi certyfikatami”.
Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański

„Wierzę w naszą młodzież. Młodzi ludzie wielokrotnie już mnie przekonali, że wystarczy podać im wędkę zamiast ryby, a oni wkładając własny wysiłek, potrafią osiągnąć zamierzone cele”.
Jan Grabkowski, starosta poznański

„Jeszcze kilka lat temu po naukę na takim poziomie trzeba było jeździć za granicę. Dziś to my podpowiadamy jak kształcić zawodowców”.
Przemysław Jankiewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu

Powiat Poznański stawia na jakość
Małgorzata Ślęzak, Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.