Powiat czarnkowsko-trzcianecki: Gmina Wieleń

Czytaj dalej
red

Powiat czarnkowsko-trzcianecki: Gmina Wieleń

red

Hasło promocyjne „Miasto i Gmina Wieleń - z natury najlepsze” podkreśla charakter jednego z najpiękniejszych zakątków Wielkopolski, którego największym skarbem jest cudowna, dzika przyroda.

Wieleń - miasto nad Notecią w północno-zachodniej części województwa wielkopolskiego. W średniowieczu ważny nadnotecki gród graniczny między Wielkopolską a Pomorzem, o którym pisał już Jan Długosz, przywołując zdobycie go przez Bolesława Krzywoustego w 1108 roku. Jako miasto Wieleń wymieniany był w połowie wieku XIV, a od 1515 r. znalazł się w prywatnych rękach. Pierwszymi właścicielami Wielenia był ród Górków. W drugiej połowie XVII w. nastąpił znaczny rozwój miasta dzięki przybywającym tutaj sukiennikom.

W wyniku I rozbioru Polski w 1772 r. Wieleń został wchłonięty do Prus. Po przetasowaniach I wojny światowej i Powstania Wielkopolskiego granica przebiegała Notecią, przez co miasto zostało przecięte i po połowie przydzielone obu walczącym stronom. Koniec okupacji hitlerowskiej to powrót Wielenia do Polski, jednakże dopiero pod koniec lat 70. obie części miasta połączono w jeden organizm.

Zabytkowy układ urbanistyczny Wielenia wpisany jest do rejestru zabytków. Przy głównej ulicy można zobaczyć domy z XVIII i początku XIX w, a ozdobą miasta jest XVII-wieczny kościół pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała Archanioła. Na prawym brzegu rzeki w otoczeniu ponad 7-hektarowego parku stoi XVIII-wieczny pałac Sapiehów. Spalony w 1945 roku został odbudowany w latach 80. Ciekawostką jest również 13-metrowa wieża Bismarcka, zwana przez mieszkańców miasta basztą.

Gmina Wieleń ma rolniczo-turystyczny charakter. Składa się z 19 wsi sołeckich: Biała, Dębogóra, Dzierżążno Wielkie, Dzierżążno Małe, Folsztyn, Gieczynek, Gulcz, Hamrzysko, Herburtowo, Kałądek, Kocień Wielki, Kuźniczka, Marianowo, Mężyk, Miały, Nowe Dwory, Rosko, Wrzeszczyna, Zielonowo. Ponad połowę powierzchni, bo aż 67 procent zajmują lasy z obszarami chronionego krajobrazu i obszarami Natura 2000. Teren jest wyjątkowo urozmaicony i bogaty w walory przyrodniczo-krajobrazowe. Jest tu kilkanaście jezior i kilka rzek.

Królową jest płynąca ze wschodu na zachód Noteć, która naturalnie dzieli gminę na części prawobrzeżną i lewobrzeżną, i której dopływy Miała i Bukówka dopełniają sieć wodną. Miała toczy swe leniwe wody na południu gminy, wśród piaszczystych równin Puszczy Noteckiej i zasila po drodze kilka jezior, a górski charakter Bukówki wynika z mocno pofałdowanego terenu na północ od Doliny Noteci. Roztaczają się tu niezapomniane widoki, które mogą zauroczyć każdego w tej krainie śródleśnych oczek wodnych i jezior. Sąsiedztwo Bukówki - północny skraj Puszczy Noteckiej i lasy Puszczy nad Drawą to miejsce piękne, dzikie - do odkrycia. Dzięki współpracy pasjonatów turystyki ze Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki „Bukówka” powstało Wielkopolskie Centrum Nordic Walking i Narciarstwa Biegowego „Z kwiatka na kwiatek” - sieć tras do uprawiania nordic walking i narciarstwa biegowego. Poruszać się można jak kto lubi, nie tylko z kijkami - pieszo, ale i konno, kajakiem lub na rowerze. Po drodze czekają m.in. Dębogórskie Karpaty, Roztańczony Las czy przecudna Dolina 12 Źródeł. Można też popłynąć Kajakowym Szlakiem Papieskim, który nawiązuje do pobytu kardynała Karola Wojtyły w tych stronach na rok przed wyborem na stolicę Piotrową.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.