Powiat czarnkowsko-trzcianecki: Gmina Wieleń

Czytaj dalej
red

Powiat czarnkowsko-trzcianecki: Gmina Wieleń

red

Hasło promocyjne „Miasto i Gmina Wieleń - z natury najlepsze” podkreśla charakter jednego z najpiękniejszych zakątków Wielkopolski, którego największym skarbem jest cudowna, dzika przyroda.

Wieleń - miasto nad Notecią w północno-zachodniej części województwa wielkopolskiego. W średniowieczu ważny nadnotecki gród graniczny między Wielkopolską a Pomorzem, o którym pisał już Jan Długosz, przywołując zdobycie go przez Bolesława Krzywoustego w 1108 roku. Jako miasto Wieleń wymieniany był w połowie wieku XIV, a od 1515 r. znalazł się w prywatnych rękach. Pierwszymi właścicielami Wielenia był ród Górków. W drugiej połowie XVII w. nastąpił znaczny rozwój miasta dzięki przybywającym tutaj sukiennikom.

W wyniku I rozbioru Polski w 1772 r. Wieleń został wchłonięty do Prus. Po przetasowaniach I wojny światowej i Powstania Wielkopolskiego granica przebiegała Notecią, przez co miasto zostało przecięte i po połowie przydzielone obu walczącym stronom. Koniec okupacji hitlerowskiej to powrót Wielenia do Polski, jednakże dopiero pod koniec lat 70. obie części miasta połączono w jeden organizm.

Zabytkowy układ urbanistyczny Wielenia wpisany jest do rejestru zabytków. Przy głównej ulicy można zobaczyć domy z XVIII i początku XIX w, a ozdobą miasta jest XVII-wieczny kościół pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała Archanioła. Na prawym brzegu rzeki w otoczeniu ponad 7-hektarowego parku stoi XVIII-wieczny pałac Sapiehów. Spalony w 1945 roku został odbudowany w latach 80. Ciekawostką jest również 13-metrowa wieża Bismarcka, zwana przez mieszkańców miasta basztą.

Gmina Wieleń ma rolniczo-turystyczny charakter. Składa się z 19 wsi sołeckich: Biała, Dębogóra, Dzierżążno Wielkie, Dzierżążno Małe, Folsztyn, Gieczynek, Gulcz, Hamrzysko, Herburtowo, Kałądek, Kocień Wielki, Kuźniczka, Marianowo, Mężyk, Miały, Nowe Dwory, Rosko, Wrzeszczyna, Zielonowo. Ponad połowę powierzchni, bo aż 67 procent zajmują lasy z obszarami chronionego krajobrazu i obszarami Natura 2000. Teren jest wyjątkowo urozmaicony i bogaty w walory przyrodniczo-krajobrazowe. Jest tu kilkanaście jezior i kilka rzek.

Królową jest płynąca ze wschodu na zachód Noteć, która naturalnie dzieli gminę na części prawobrzeżną i lewobrzeżną, i której dopływy Miała i Bukówka dopełniają sieć wodną. Miała toczy swe leniwe wody na południu gminy, wśród piaszczystych równin Puszczy Noteckiej i zasila po drodze kilka jezior, a górski charakter Bukówki wynika z mocno pofałdowanego terenu na północ od Doliny Noteci. Roztaczają się tu niezapomniane widoki, które mogą zauroczyć każdego w tej krainie śródleśnych oczek wodnych i jezior. Sąsiedztwo Bukówki - północny skraj Puszczy Noteckiej i lasy Puszczy nad Drawą to miejsce piękne, dzikie - do odkrycia. Dzięki współpracy pasjonatów turystyki ze Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki „Bukówka” powstało Wielkopolskie Centrum Nordic Walking i Narciarstwa Biegowego „Z kwiatka na kwiatek” - sieć tras do uprawiania nordic walking i narciarstwa biegowego. Poruszać się można jak kto lubi, nie tylko z kijkami - pieszo, ale i konno, kajakiem lub na rowerze. Po drodze czekają m.in. Dębogórskie Karpaty, Roztańczony Las czy przecudna Dolina 12 Źródeł. Można też popłynąć Kajakowym Szlakiem Papieskim, który nawiązuje do pobytu kardynała Karola Wojtyły w tych stronach na rok przed wyborem na stolicę Piotrową.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Głosu Wielkopolskiego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.