Poufna linia wysokiego napięcia z Baczyny do Plewisk

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Marta Danielewicz

Poufna linia wysokiego napięcia z Baczyny do Plewisk

Marta Danielewicz

Mieszkańcy aglomeracji poznańskiej, po tym jak stoczyli już jedną batalię z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi o przebieg linii wysokiego napięcia z Piły Krzewina do Plewisk, nie składają broni. PSE ogłosiło pod koniec sierpnia przetarg na realizację budowy kolejnej linii 400 kV tym razem z Baczyny (województwo lubuskie), również do Plewisk.

Ich niepokoje są uzasadnione. Nie znają przebiegu trasy, a część specyfikacji zamówień została utajniona.

- Co dziwne wgląd do niej mają tylko wykonawcy, którzy zdecydują się wziąć udział w przetargu i wpłacić blisko 2 mln złotych wadium. Budzi to pewny niepokój, ponieważ pamiętamy sytuację sprzed roku, dwóch, kiedy to PSE wskazując przebieg linii poróżniło mieszkańców kilku podpoznańskich gmin - zauważa Anna Niesiobęcka, sołtys Soboty-Bytkowa w gminie Rokietnica.

Jak wynika z opisu zamówienia - linia miałaby powstać do grudnia 2021. W tym czasie przyszły wykonawca musi zaprojektować przebieg linii (jeśli zamówienie tego nie zawiera), uzyskać decyzję środowiskową dla inwestycji, przeprowadzić konsultacje społeczne i następnie uzyskać pozwolenie na budowę.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.