Potrzebujesz zmian? Możesz zostać swoim szefem dzięki programowi Wsparcie w Starcie

Czytaj dalej
Materiał Informacyjny

Potrzebujesz zmian? Możesz zostać swoim szefem dzięki programowi Wsparcie w Starcie

Materiał Informacyjny

Studiujesz i myślisz o własnym biznesie? Ten etap już za Tobą, ale brakuje Ci pieniędzy na start? Może nie pracujesz lub wracasz z zagranicy i chcesz założyć firmę? „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie” to nisko oprocentowane pożyczki dla tych, którzy marzą o założeniu własnej działalności gospodarczej czy stworzeniu nowego miejsca pracy. Program ten realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już od 6 lat. Dziś śmiało można stwierdzić, że jest to flagowy instrument wspierający aktywizację zawodową i rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Jeśli chcesz otworzyć firmę, zatrudnić pracownika lub odbyć szkolenia, z pomocą przychodzi „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie”. Z nim, marzenia o pierwszym biznesie stają się rzeczywistością!

Co wyróżnia pożyczki z programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie” od innych? Pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na utworzenie miejsca pracy przede wszystkim zwiększają szanse na finansowanie osobom, które z powodu braku historii biznesowej i kredytowej, mają problem z otrzymaniem finansowania na warunkach rynkowych. Co ważne, nie muszą one dysponować wkładem własnym. Istotną korzyścią tego finansowania jest niskie i stałe oprocentowanie - 0,18% lub 0,44% w skali roku. Przykładowo, dla pożyczki 99 000 zł przy oprocentowaniu równym 0,44% i maksymalnym okresie spłaty miesięczne odsetki wyniosą mniej niż 40 zł.

*

Jakie korzyści dają pożyczki z programu?

Oprócz korzystnego oprocentowania i braku wymaganego wkładu własnego, „Wsparcie w starcie” umożliwia otrzymanie wysokiej kwoty finansowania – niemal do 97 tys. zł z okresem spłaty nawet 7 lat. Ważna jest również możliwość umorzenia części zobowiązania, dla osób, które skorzystały z obu pożyczek, spełniły warunek utrzymania miejsca pracy przez 12 miesięcy i nie zalegają ze spłatą. Pożyczkobiorców nie zaskoczą dodatkowe opłaty i prowizje. Osoby chcące rozpocząć swoją działalność, z powodu braku doświadczenia, czy specjalistycznej wiedzy, zwlekają ze startem. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, program „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie” oferuje bezpłatny pakiet szkoleń i doradztwa z zakresu przedsiębiorczości.

„Wsparcie w starcie” pozwala finansować bardzo szeroki katalog wydatków. Zakup mebli, komputerów, samochodu, działań promocyjnych, towarów podlegających sprzedaży, kosztów bieżących związanych z prowadzeniem firmy (np. czynszu za pierwsze pół roku wynajmu lokalu, rat leasingu, wydatków związanych z dostosowaniem lokalu).
 

Wszystkie wyżej wymienione cechy programu niewątpliwie świadczą o tym, że stanowi on niezwykle przyjazną początkującemu przedsiębiorcy formę wsparcia.
 

Jakie przedsięwzięcia finansuje „Wsparcie w starcie”?

Od początku realizacji programu nieustannym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim pożyczki na założenie własnej działalności gospodarczej, o czym świadczyć może liczba założonych firm

W przekroju branżowym, najwięcej działalności sfinansowanych ze środków programu miało charakter usługowy. Działalności te stanowiły blisko 60% wszystkich przedsięwzięć wspartych poprzez program. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują handel (25%) oraz produkcja (6%).

Z pomocą Programu powstały m.in. akademia kulinarna, salon wirtualnej rzeczywistości, przedszkole, gabinet rehabilitacji zwierząt, salon kosmetyczny, szkoła jazdy. Rozwijane są również większe biznesy takie jak: firma IT tworząca oprogramowanie, przedsiębiorstwo produkujące wyroby ortopedyczne, firma zajmująca się sprzedażą i wynajmem domów modułowych.
 
To zaledwie kilka przykładów firm, które dzięki pożyczkom rozwinęły swoje skrzydła, a obecnie świetnie radzą sobie na rynku. Możliwości jest zdecydowanie więcej.
 

Na potrzeby realizacji programu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało dotąd ponad 400 mln zł. Do 2021 r. kwota ta ma wzrosnąć do 540 mln zł. Program ma za zadanie wspierać aktywizację zawodową, dlatego środki pochodzące ze spłaconych pożyczek przeznaczone będą na udzielanie kolejnych. Odnawialny charakter wsparcia sprawia, że gotówka ponownie trafi do obrotu, zapewniając źródło finansowania nowych miejsc pracy w dłuższej perspektywie czasowej.

 

Program stale się rozwija

W ostatnim czasie wprowadzono szereg ułatwień dedykowanych osobom o szczególnej sytuacji na rynku pracy np. osobom, które planują założenie żłobka, klubu dziecięcego lub usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, a także bezrobotnym opiekunom osób niepełnosprawnych.

Pożyczki dostępne są na terenie całego kraju, a środki udostępnianie przez współpracujące instytucje finansujące. Obecnie pożyczek udzielają cztery: Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Fundacja Rozwoju Śląska, Lubelska Fundacja Rozwoju. Niebawem dołączą kolejne instytucje, a sieć pośredników będzie się rozwijać.
Poznaj szczegóły programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie” i poznaj historie sukcesów tych, którzy z niego skorzystali i jak dzisiaj prowadzą swoje firmy.

Więcej informacji na http://wsparciewstarcie.bgk.pl

*

Materiał Informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.