Poszukiwani pracownicy 50 plus: doświadczeni, lojalni, ustatkowani, wydajni i tańsi. Za dwa lata co drugi Polak bedzie po pięćdziesiątce

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Zbigniew Bartuś

Poszukiwani pracownicy 50 plus: doświadczeni, lojalni, ustatkowani, wydajni i tańsi. Za dwa lata co drugi Polak bedzie po pięćdziesiątce

Zbigniew Bartuś

Praca. Bardzo szybko rośnie zatrudnienie Polaków po pięćdziesiątce. Według ostatnich danych GUS, pracuje już połowa dojrzałych osób, głównie mężczyzn. Dekadę temu w Polsce pracowało tylko 30 proc. ludzi po pięćdziesiątce, czyli dwa razy mniej niż w Niemczech i 2,5 razy mniej niż w Szwecji, która ma najwyższy w Europie odsetek pracujących wśród 50+.

- Jeszcze kilka lat temu pracodawcy powszechnie postrzegali osoby powyżej 50., a nawet powyżej 40. roku życia jako pracowników o mniejszej sprawności psychofizycznej. Z tego powodu, mając wybór między młodszym a starszym, wybierali tego pierwszego - mówi Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Polscy pracodawcy przez lata ignorowali fakt starzenia się społeczeństwa oraz wchodzenia na rynek niżów demograficznych. Te dwa czynniki w połączeniu masową emigracją młodych Polaków z przełomu poprzedniej i obecnej dekady sprawiły, że trwającej od trzech lat dobrej koniunkturze gospodarczej towarzyszy w naszym kraju coraz dotkliwszy brak rąk do pracy. Potrzeby pracodawców zostały częściowo zaspokojone dzięki pracownikom z Ukrainy (szacuje się, że jest ich w Polsce dwa miliony, z czego ponad milion pracuje na stałe, a reszta dorywczo lub na czarno), a obecnie coraz większą rolę odgrywa aktywizacja osób po pięćdziesiątce, które przez niemal całe minione ćwierćwiecze były wyrzucane z rynku pracy - mimo znacznie lepszego niż za PRL zdrowia i gotowości do dalszej pracy.

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • co cenią pracodawcy w osobach po 50 roku życia?
 • jak dużą rolę pełnią starsi pracownicy w firmach na zachodzie?
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.