POSUM Poznań na celowniku kontrolerów i CBA. Jakie są nieprawidłowości?

Czytaj dalej
Fot. POSUM
Bogna Kisiel

POSUM Poznań na celowniku kontrolerów i CBA. Jakie są nieprawidłowości?

Bogna Kisiel

Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych zbierał dotąd laurki, teraz znalazł się na celowniku kontrolerów i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Lawinę uruchomiło odejście dyrektora placówki. Niektórzy mówią, że wyprowadzą go w kajdankach. Inni dodają, że nie tylko jego.

Piotr Nycz zrezygnował ze stanowiska dyrektora POSUM 3 kwietnia. Po dwóch tygodniach prezydent zawiadomił CBA o możliwości popełnienia przestępstwa korupcyjnego przez P. Nycza.

– Bardzo poważne wątpliwości wzbudziły umowy z firmą doradczą, dotyczące pozyskania dotacji unijnej oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji budowy Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej

– tłumaczy Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta. – Wtedy przystąpiliśmy do kontroli POSUM i natknęliśmy się na 10 spraw, mogących nosić znamiona przestępstwa.

To zaskoczyło radnych. – Wcześniej nie było informacji, które mogły budzić niepokój – przyznaje Beata Urbańska, radna Lewicy. – Teraz słyszymy o nieprawidłowościach, a przecież wyniki finansowe spływają co kwartał. To nie jest tak, że jedna osoba może decydować o wszystkim, sama tworzyć dokumenty i trzymać je w szufladzie.

J. Solarski pytany, czy w przypadku POSUM nie zawiódł nadzór, odpowiada: – Robiliśmy wszystko zgodnie z procedurami. Musimy wierzyć w dobrą wolę i kompetencje naszych dyrektorów. Tymczasem z POSUM-u otrzymywaliśmy informacje niezgodne ze stanem faktycznym.

Halina Owsianna z Lewicy, szefowa komisji zdrowia i członkini rady społecznej POSUM przypomina, że miasto w 2017 r. nie żałowało pieniędzy na POSUM. Dawało kolejne dotacje na różne zadania

W dalszej części artykułu m.in. o długiej liście zarzutów, prowizji za dotację, zaliczkach dla dyrektora i budowie Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej, która powinna już trwać, a nie wiadomo kiedy się rozpocznie.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.