POSUM Poznań na celowniku kontrolerów i CBA. Jakie są nieprawidłowości?

Czytaj dalej
Fot. POSUM
Bogna Kisiel

POSUM Poznań na celowniku kontrolerów i CBA. Jakie są nieprawidłowości?

Bogna Kisiel

Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych zbierał dotąd laurki, teraz znalazł się na celowniku kontrolerów i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Lawinę uruchomiło odejście dyrektora placówki. Niektórzy mówią, że wyprowadzą go w kajdankach. Inni dodają, że nie tylko jego.

Piotr Nycz zrezygnował ze stanowiska dyrektora POSUM 3 kwietnia. Po dwóch tygodniach prezydent zawiadomił CBA o możliwości popełnienia przestępstwa korupcyjnego przez P. Nycza.

– Bardzo poważne wątpliwości wzbudziły umowy z firmą doradczą, dotyczące pozyskania dotacji unijnej oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji budowy Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej

– tłumaczy Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta. – Wtedy przystąpiliśmy do kontroli POSUM i natknęliśmy się na 10 spraw, mogących nosić znamiona przestępstwa.

To zaskoczyło radnych. – Wcześniej nie było informacji, które mogły budzić niepokój – przyznaje Beata Urbańska, radna Lewicy. – Teraz słyszymy o nieprawidłowościach, a przecież wyniki finansowe spływają co kwartał. To nie jest tak, że jedna osoba może decydować o wszystkim, sama tworzyć dokumenty i trzymać je w szufladzie.

J. Solarski pytany, czy w przypadku POSUM nie zawiódł nadzór, odpowiada: – Robiliśmy wszystko zgodnie z procedurami. Musimy wierzyć w dobrą wolę i kompetencje naszych dyrektorów. Tymczasem z POSUM-u otrzymywaliśmy informacje niezgodne ze stanem faktycznym.

Halina Owsianna z Lewicy, szefowa komisji zdrowia i członkini rady społecznej POSUM przypomina, że miasto w 2017 r. nie żałowało pieniędzy na POSUM. Dawało kolejne dotacje na różne zadania

W dalszej części artykułu m.in. o długiej liście zarzutów, prowizji za dotację, zaliczkach dla dyrektora i budowie Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej, która powinna już trwać, a nie wiadomo kiedy się rozpocznie.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.