Poseł PiS: Władze Poznania planują cięcia w budżetach rad osiedli. "Posłowie chcą zwrócić na siebie uwagę" - odpowiada prezydent Jaśkowiak

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Błażej Dąbkowski

Poseł PiS: Władze Poznania planują cięcia w budżetach rad osiedli. "Posłowie chcą zwrócić na siebie uwagę" - odpowiada prezydent Jaśkowiak

Błażej Dąbkowski

Poznański poseł PiS Bartłomiej Wróblewski ostrzega przed cięciami, które z powodu pandemii koronawirusa mogą dotknąć rady osiedli. - To paradoks, że prezydent Jaśkowiak, który odwołuje się do obywatelskości i samorządności, chce odbierać pieniądze jednostkom pomocniczym - tłumaczy parlamentarzysta. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak odpowiada posłowi: - Ubolewam, że politycy do wielu spraw podchodzą happeningowo, a ich pomoc kończy się wraz z zamieszczeniem posta na Facebooku czy Twitterze.

Pod koniec kwietnia pisaliśmy, że część poznańskich rad osiedli obawia się cięć budżetów. W połowie kwietnia do radnych trafiły pisma, z których wynika, że nie powinni oni zaciągać nowych zobowiązań pieniężnych. W dokumencie można przeczytać, że prezydent Poznania w związku z pandemią koronawirusa polecił, by "nie podejmować działań skutkujących powstawaniem nowych zobowiązań pieniężnych".

Dyrektor wydziału wspierania jednostek pomocniczych Arkadiusz Bujak tłumaczył, że nikt pieniędzy jednostkom pomocniczym zabrać teraz nie może.

- Taką decyzję, dotyczącą zmniejszenia budżetów rad osiedli, musiałaby podjąć rada miasta - zaznaczył.

Czytaj więcej: Pandemia koronawirusa pozbawi pieniędzy poznańskie rady osiedli?

Teraz do sprawy budżetów rad osiedli wrócił poznański poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który napisał w tej sprawie pismo do Jacka Jaśkowiaka.

"Władze Poznania, które ciągle mówią o obywatelskości, planują duże cięcia w budżetach rad poznańskich osiedli. To znacznie osłabi, a być może wręcz sparaliżuje ich działalność, uderza w samą istotę lokalnych samorządów" - napisał na Facebooku.

W rozmowie z "Głosem" parlamentarzysta przyznaje, że dziwi go postawa Jacka Jaśkowiaka.

- To paradoks, że prezydent Jaśkowiak, który odwołuje się do obywatelskości i samorządności, chce odbierać pieniądze jednostkom pomocniczym. Oczywiście prezydent może się tłumaczyć wydatkami związanymi z pandemią, ale może lepiej byłoby poszukać oszczędności gdzie indziej, na przykład w budżecie przeznaczonym na marketing

- tłumaczy poseł.

B. Wróblewski przypomina, że w ubiegłym roku spotkał się z 41 radami osiedli. - Większość z radnych już wtedy wyrażała obawy, że władze miasta krok po kroku starają się ograniczać ich kompetencje. Obawiam się, że teraz prezydent, korzystając z pandemii, pójdzie jeszcze dalej. Zamiast je wzmocnić, tylko je osłabi, co odbije się negatywnie przede wszystkim na peryferyjnych osiedlach takich, jak Umultowo, czy Głuszyna - komentuje.

Do wpisu posła odniósł się prezydent Jaśkowiak. Zapewnił, że obecnie planuje cięć, a niepokój radnych może wynikać z treści pisma wysłanego do wszystkich jednostek miejskich o przedstawieniu możliwych propozycji oszczędności.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że wpływy do budżetu będą niższe i będziemy musieli sobie z tym jakoś poradzić, natomiast jeśli chodzi o wpisy naszych parlamentarzystów, często sprowadzają się do tego, by zwrócić na siebie uwagę i pokazać, że o coś się starają. Ubolewam, że politycy do wielu spraw podchodzą happeningowo, a ich pomoc kończy się wraz z zamieszczeniem posta na Facebooku czy Twitterze - stwierdza J. Jaśkowiak.

Sprawdź także: Było 100 tysięcy, teraz jest 10. Poznańskie rady osiedli dostały mniej pieniędzy na remonty chodników i dróg

Wpis B. Wróblewskiego spotkał się także z reakcją zastępcy prezydenta Mariusza Wiśniewskiego, który posłowi zarzucił dezinformację.

- Nie jest prawdą, że Miasto podjęło decyzję, która "osłabi", wręcz sparaliżuje działalność i uderzy w samą istotę lokalnych samorządów”. Decyzja o ewentualnych korektach będzie podyktowana sytuacją finansową Miasta, związaną z zamrożeniem gospodarki, wywołanym działaniami rządu w okresie epidemii - napisał M. Wiśniewski na Facebooku.

Przypomnijmy, że na początku roku poznańskim radom osiedli zmniejszono już budżety na remonty dróg i chodników.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.