Wojciech Mąka

Policjantka bydgoskiej drogówki zatrzymana na wschodniej granicy - nielegalny przerzut ludzi

Wobec policjantki wszczęto dyscyplinarkę i zawieszono ją na 3 miesiące. Fot. arch. PPG Wobec policjantki wszczęto dyscyplinarkę i zawieszono ją na 3 miesiące.
Wojciech Mąka

Policjantka z bydgoskiej drogówki zatrzymana na granicy z Białorusią. Miała pomagać w nielegalnym przerzucie ludzi. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku prowadzi w tej sprawie śledztwo.

- Prowadzimy postępowanie dotyczące Magdaleny S., funkcjonariuszki policji z Bydgoszczy. Na razie tylko tyle mogę powiedzieć - potwierdza prokurator Łukasz Janyst, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Śledztwo zostało przejęte przez PO w Białymstoku od Prokuratury Rejonowej w Hajnówce.

Policjantka to funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji. Nasz informator twierdzi, że pracowała około 5 lat. Prywatnie była związana z obywatelem jednego z krajów afrykańskich.

- Mieszkanie policjantki zostało przeszukane przez Biuro Spraw Wewnętrznych, ale jeśli to był zorganizowany przerzut, to pewnie i tak niczego nie znaleziono... - słyszymy od informatora.

Funkcjonariuszka została zatrzymana przez Straż Graniczną prawdopodobnie podczas kontroli auta na przejściu z Białorusią.

- Do zatrzymania doszło w związku z usiłowaniem pomocnictwa przy przekroczeniu granicy; komendant miejski policji został o nim powiadomiony - informuje podkomisarz Lidia Kowalska z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej.

Wobec policjantki wszczęto dyscyplinarkę i zawieszono ją na 3 miesiące.

Postępowanie dotyczy art. 13 par. 1 kodeksu karnego mówiący o zamiarze popełnienia czynu zabronionego przez osobę swoim zachowaniem „bezpośrednio zmierzającą do jego dokonania, które jednak nie następuje”.

Śledczy z Białegostoku pod koniec ub. tygodnia nie mogli zdradzić szczegółów postępowania.

Wiemy na razie tylko tyle, że dotyczy ono art. 13 paragraf pierwszy kodeksu karnego w związku z art. 18 par. 3 KK, w zw. z art. 264 par. 2 KK.

Art. 13 KK dotyczy tzw. działania udolnego lub nieudolnego, par. 1 stanowi, że odpowiada osoba „za usiłowanie, kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje”.

Artykuł 18 z kolei brzmi: ”Odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie.”

Ostatni z artykułów dotyczy przekroczenia granicy: „Kto wbrew przepisom przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Wojciech Mąka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.