Policjant postrzelił nastolatka po pościgu

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Brożek
Dariusz Brożek

Policjant postrzelił nastolatka po pościgu

Dariusz Brożek

Uciekając przed policją, kierowca hurtowo łamał przepisy.

W sobotę, 20 sierpnia, po południu na rogatkach wsi Stary Dworek w powiecie międzyrzeckim rozegrały się sceny jak z gangsterskiego filmu. Policyjny pościg za volkswagenem polo zakończył się na ściernisku, a jego ostatnim akordem był nóż rzucony w kierunku policjanta oraz pięć wystrzałów, oddanych przez stróża prawa ze służbowego pistoletu. Jeden z pocisków trafił uciekającego kierowcę w stopę. Ranny trafił do szpitala. Ma zaledwie 16 lat.

Pościg zaczął się w Skwierzynie. Około godz. 15 policjanci zwrócili uwagę na granatowego volkswagena, jadącego bez tablic rejestracyjnych. Chcieli go skontrolować. Kierowca zamiast się zatrzymać, wcisnął pedał gazu i zaczął uciekać. Pędził wąskimi, osiedlowymi uliczkami z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę. Piesi i rowerzyści uciekali, gdzie pieprz rośnie, natomiast kierowcy innych samochodów - chcąc uniknąć czołowego zderzenia z piratem - zjeżdżali na pobocza.

- Kierujący volkswagenem polo popełnił szereg wykroczeń drogowych. Stwarzał ogromne zagrożenie dla innych kierowców oraz rowerzystów i pieszych – zaznacza sierż. sztab. Tomasz Bartos z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

Kierujący volkswagenem polo popełnił szereg wykroczeń drogowych

Pościg nagrała kamera zamontowana w policyjnym radiowozie. Film będzie jednym z dowodów w prowadzonym postępowaniu. Zasadność użycia przez policjanta pistoletu prokuratura weźmie pod lupę w odrębnym śledztwie. – Postępowanie w sprawie użycia broni prowadzić będzie prokuratura z innego powiatu – dodaje prokurator Tomasz Chechła z Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu. Kierowca i jego pasażer są nieletni, dlatego za piracki rajd rozliczeni zostaną przez sąd rodzinny. Uciekając passatem na wschodnich rogatkach wsi Stary Dworek zjechali w pole. Po kilkunastu metrach ścigane polo zatrzymało się na ściernisku, a kierowca i jego pasażer zaczęli uciekać pieszo. Jeden z goniących ich policjantów oddał trzy strzały ostrzegawcze. Wtedy kierowca rzucił w niego nożem. Policjantowi nic się nie stało. Dwukrotnie wystrzelił w kierunku szesnastolatka. Jeden z pocisków trafił go w stopę.

Ranny nastolatek został przewieziony do szpitala w Gorzowie, gdzie pilnują go policjanci. Jego kolega trafił do policyjnej izby dziecka. Pojazd trafił na policyjny parking. Jak poinformował nas w sobotę nadzorujący postępowanie w tej sprawie prok. Tomasz Chechła z prokuratury rejonowej w Międzyrzeczu, polo miało pozacierane numery identyfikacyjne. Stróże prawa usiłują ustalić pochodzenie pojazdu. – Prowadzimy czynności, których celem jest wyjaśnienie okoliczności tego zdarzenia – dodaje prok. Chechła.

Volkswagen nie miał też tablicy rejestracyjnej, na co zwrócili uwagę funkcjonariusze drogówki, którzy w sobotę około 15.00 patrolowali ulice Skwierzyny. Chcieli zatrzymać pojazd, ale kierowca zaczął uciekać. W terenie zabudowanym szarżował z prędkością ponad 100 km/h. Jechał nawet po chodniku. Pędził osiedlowymi uliczkami, potem zjechał na drogę do Starego Dworka. - Stwarzał zagrożenie – zaznacza sierż. sztab. Tomasz Bartos z Komendy Wojewódzkiej Policji.

Kierowca i jego pasażer są mieszkańcami gminy Skwierzyna. Obaj są nieletni, dlatego zostaną rozliczeni przez sąd rodzinny. Mogą zostać objęci dozorem kuratora lub trafić do ośrodka wychowawczego.

Dariusz Brożek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.