Policjanci pracują w smogu. Należy im się dodatkowy urlop? Powołano komisję w komendzie

Czytaj dalej
Aleksander Król

Policjanci pracują w smogu. Należy im się dodatkowy urlop? Powołano komisję w komendzie

Aleksander Król

Niemal 40 policjantów prewencji KMP w Rybniku pod koniec stycznia złożyło raporty do Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku o udzielenie dodatkowych urlopów ze względu na narażenie na działanie pyłów (PM 10,PM 2.5) w wymiarze 9 dni.

Stróże prawa z Rybnika boją się o swoje zdrowie - w raportach do komendanta tłumaczą, że narażając się podczas służby na szkodliwe działanie smogu, w przyszłości mogą poważnie chorować, a nawet umrzeć.

- Pełnię służbę w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym Wydziału Prewencji KMP w Rybniku, która głównie polega na realizacji zadań patrolowo-interwencyjnych na terenie miasta Rybnika. Z uwagi na specyfikę i rodzaj zlecanych zadań służba w zdecydowanej większości pełniona jest na wolnym powietrzu. Z codziennych komunikatów podawanych w środkach masowego przekazu wynika, że Rybik jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Policjanci wykonujący codziennie ciężką i odpowiedzialną służbę zewnętrzną są narażeni na szkodliwe działanie smogu, który w przyszłości, co pokazują badania może być powodem poważnych zachorowań a nawet śmierci - czytamy w jednym z raportów złożonym przez policjanta z Rybnika.

Działania mundurowych wspiera Stowarzyszenie Rybnicki Alarm Smogowy, które opracowało specjalną rekomendację do NSZZ Policjantów.

- Po zapoznaniu się z przepisami opracowaliśmy rekomendację do NSZZ Policjantów, w której wspieramy ich działania i sugerujemy, że należy im się także dodatkowy urlop ze względu na narażenie na substancję rakotwórczą - benzo(a)piren w większym wymiarze, to jest 13 dni w roku - mówi Zdzisław Kuczma ze Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy.

Jak tłumaczy, w tej sytuacji policjanci z Rybnika (i nie tylko) mieliby prawo do urlopu w większym wymiarze, czyli 13 dni w roku, a prawo to powinno zostać ustalone przez specjalną komisję powołaną przez Komendanta Miejskiego Policji (i innych komendantów, na których terenie występują nieakceptowane stężenia PM 10, PM2.5 oraz benzo(a)pirenu).

W efekcie w Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku powołano specjalną komisję, która zajmuje się już sprawą. - Zostało złożonych dokładnie 37 raportów o przyznanie dodatkowego urlopu w związku ze smogiem. Wobec tego w naszej komendzie została powołana Komisja do oceny warunków szkodliwych dla zdrowia uprawniających policjantów do uzyskania urlopu dodatkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia w narażeniu na pył i substancje chemiczne. Komisja już pracuje - tłumaczy nam sierżant sztabowy Dariusz Jaroszewski z rybnickiej policji.

Związkowcy ogólnopolskiego NSZZ Policjantów dziękują Stowarzyszeniu Rybnicki Alarm Smogowy za wsparcie inicjatywy NSZZ Policjantów, powołując się przy okazji na artykuł w Dzienniku Zachodnim pt. „Policjanci pracują w smogu. Należy im się dodatkowy urlop?”.

Jednocześnie związkowcy przypominają, że Zarząd Główny NSZZ Policjantów z inicjatywy przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. małopolskiego - Grzegorza Gubały, wystosował do Komendanta Głównego Policji wniosek o ustalenie specjalnego urlopu dodatkowego dla policjantów, którzy w służbie narażeni są na zagrażające zdrowiu działanie smogu. 10 stycznia w Warszawie Zarząd Główny NSZZ Policjantów przyjął uchwałę dotyczącą wystąpienia do MSWiA w sprawie dodatkowego urlopu.

Związkowcy czekają na odpowiedź z MSWiA. - Wkrótce odbędzie się posiedzenie zespołu ds. mundurowych przy radzie dialogu społecznego, na którym ten temat wystąpi - mówi nam Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.
Raport policjanta

W jednym z raportów złożonym komendantowi przez rybnickiego policjanta, w uzasadnieniu dla przyznania dodatkowego urlopu czytamy także: „Udzielenie dodatkowego urlopu skutkować będzie ograniczoną ilością zwolnień lekarskich policjantów związanych z chorobami układu oddechowego i przełoży się na większą dyspozycyjność na służbie”.

Burza w sieci
Gdy na naszych stronach internetowych i facebooku Kocham Rybnik opublikowaliśmy artykuł o policjantach wnioskujących o dodatkowy urlop ze względu na pracę w smogu, w sieci rozpętała się prawdziwa burza. Od razu zgłosili się przedstawiciele innych zawodów.

- Wszystkim innym się nie należy? A my co? Nie mamy płuc i nie wdychamy tego świństwa? - pytała jedna z internautek.
- A kto broni innym grupom zawodowym złożyć takie pisma? A nóż się uda coś wywalczyć - pisze inna na profilu Kocham Rybnik.

Aleksander Król

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.