Pogotowie dla Zwierząt rozwiązane? Przyszłość stowarzyszenia jest wciąż nieznana. Sąd zawiesił zarząd

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Pogotowia dla Zwierząt
Norbert Kowalski

Pogotowie dla Zwierząt rozwiązane? Przyszłość stowarzyszenia jest wciąż nieznana. Sąd zawiesił zarząd

Norbert Kowalski

Nadal nie wiadomo, jaka przyszłość czeka stowarzyszenie Pogotowie dla Zwierząt. Organizacja, która ma zajmować się pomocą zwierzętom, jest oskarżana o łamanie prawa. Chociaż sąd nakazał już rozwiązanie stowarzyszenia, teraz ten wyrok został uchylony a sprawa ponownie ma trafić na wokandę.

Bezprawne odbieranie psów, nieinformowanie właścicieli co dzieje się z ich zwierzętami, niezwracanie zwierząt właścicielom, czy przetrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach – to główne zarzuty, które w ostatnich latach pojawiały się w stosunku do Pogotowia dla Zwierząt, organizacji z siedzibą w Trzciance, która zgodnie ze swoim statutem, miała zajmować się pomocą zwierzętom. Jednak w praktyce sytuacja miała wyglądać zupełnie inaczej.

Czytaj też: Sąd: Pogotowie dla Zwierząt rażąco naruszało przepisy. Stowarzyszenie ma zostać rozwiązane

W październiku 2015 roku Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko-trzcianecki, złożył do sądu wniosek o rozwiązanie Pogotowia dla Zwierząt z uwagi na rzekome „rażące i uporczywe naruszanie prawa”.

Sami przedstawiciele Pogotowia dla Zwierząt nie zgadzali się z zarzutami, które były wobec nich wysuwane, odpowiadając, że są one niezgodne z prawdą, a starosta nie zna przepisów, na które się powoływał.

W lutym 2018 rok poznański sąd rejonowy wydał wyrok, w którym przychylił się do stanowiska starosty i nakazał rozwiązanie stowarzyszenia.

– Sąd nie ma żadnych wątpliwości, że działalność stowarzyszenia Pogotowie dla Zwierząt w sposób rażący i jednocześnie uporczywy narusza przepisy ustawy o ochronie zwierząt (…) Naruszanie ma charakter nagminny i celowy

– w taki sposób sędzia Jolanta Ludwiczak uzasadniała swoje postanowienie o rozwiązaniu organizacji.

Od wyroku odwołali się przedstawiciele Pogotowia dla Zwierząt. W czwartek poznański Sąd Apelacyjny cofnął wyrok sądu rejonowego i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy i przesłuchanie dodatkowych świadków. Ponadto zawiesił też możliwość działalności zarządu Pogotowia dla Zwierząt, a w jego miejsce wyznaczył pełnomocnika, który będzie podejmował działania w imieniu stowarzyszenia.

Czytaj więcej o sprawie Pogotowia dla Zwierząt:

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.