Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Poeci to współcześni prorocy. Rozmowa z Mają Barełkowską i Piotrem Cyrwusem

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Rams
Sebastian Gabryel

Poeci to współcześni prorocy. Rozmowa z Mają Barełkowską i Piotrem Cyrwusem

Sebastian Gabryel

Miłosz, Mrożek, Gombrowicz... Każdy z nich chciał nam przekazać coś ważnego i ponadczasowego. Ich twórczość się nie przedawnia, wciąż pozostaje szalenie aktualna, wbrew opinii niektórych krytyków. Poeci często trafniej i szybciej opisują pewne zjawiska niż ludzie nauki. Trudno nie określić tych umiejętności mianem artystycznego geniuszu - twierdzą Maja Barełkowska i Piotr Cyrwus, którzy już niebawem wystąpią w Teatrze Muzycznym oraz Kinoteatrze Apollo w Poznaniu.

1 grudnia będziecie państwo gośćmi 44. odsłony Krakowskiego Salonu Poezji w poznańskim Teatrze Muzycznym. Wystąpicie z programem „Anna Świrszczyńska, Czesław Miłosz - dwugłos o życiu, miłości i odchodzeniu”. Co jest najbardziej fascynującego w dialogu tych dwóch wybitnych poetów?
Maja Barełkowska: Oni są poetami tego samego pokolenia. Poznali się przed wojną i niewątpliwie przyjaźnili się ze sobą. Miłosz był wyraźnie zafascynowany Świrszczyńską, widział w niej nie tylko poetkę, ale również kobietę. Po wojnie, kiedy był już w Stanach Zjednoczonych, przetłumaczył jej wiersze na język angielski i doprowadził do wydania jej tomiku pod tytułem „Szczęśliwa jak psi ogon” („Happy as a dog’s tail”). Miłosz napisał o niej również książkę „Jakiegoż to gościa mieliśmy”. Łączyła ich silna więź. Przeżywali ten sam czas, jednak w zupełnie inny sposób. On z perspektywy mężczyzny, ona z perspektywy kobiety, a to jest zasadnicza różnica.

Piotr Cyrwus: Różnice można zauważyć również w formie ich twórczości. Sądzę, że Świrszczyńska była poetką - można by powiedzieć - bardziej „współczesną” niż Miłosz. Jej poezja jest swego rodzaju reportażem, skrótem, taki szybkim fleszem na wydarzenie, z którego wyciąga samo sedno. Miłosz jest jednak bardziej poetycki, pisze w sposób bardziej opisowy.

M.B.: Pracując nad naszym programem, skupiliśmy się na trzech obszarach ich twórczości: dzieciństwie i młodości, okresie wojny oraz etapie dojrzałości, kiedy dokonuje się już pewnego rozrachunku swojego życia. To doświadczenie dojrzałości zawsze wiąże się z doświadczeniem odchodzenia. Ono jest obecne zwłaszcza u Świrszczyńskiej. W przeddzień operacji, podczas której zmarła, napisała piękny, przejmujący wiersz pod tytułem „Jutro będą mnie krajać”. Jest bardzo dramatyczny, a jednocześnie pełen pogodzenia się z losem. Świrszczyńska kończy go słowami: „Za oknem majowe drzewa piękne jak życie, a we mnie jest pokora, lęk i spokój”.

„Żegnamy się dzisiaj z poetą, ale nie żegnamy się z jego poezją. Ona nas wszystkich tutaj obecnych i wszystkich nieobecnych, przeżyje na pewno” - powiedziała Wisława Szymborska czternaście lat temu podczas swojego przemówienia na pogrzebie Czesława Miłosza. Czy to trochę nie jest tak, że im więcej czasu mija od jego śmierci, tym jego twórczość staje się coraz bardziej aktualna i żywa? W wielu jej okresach zdaje się on wyrażać duże obawy choćby o przyszłość cywilizacji…
P.C.: Można powiedzieć, że dobrzy poeci i pisarze to tacy „współcześni prorocy”. Miłosz, Mrożek, Gombrowicz - każdy z nich chciał nam przekazać coś ważnego i ponadczasowego. Ich twórczość się nie przedawnia, wciąż pozostaje szalenie aktualna, wbrew opinii niektórych krytyków. Dobrym przykładem jest również Świrszczyńska, po której wiersze sięgały niedawno Katarzyna Nosowska czy Aga Zaryan. Można się tylko cieszyć, że jej wiersze zyskały współczesną oprawę, że mają swoją muzykę…

M.B.: Zgadzam się z Piotrem, w pewnym sensie poeci mają zdolność prorokowania. Często trafniej i szybciej opisują pewne zjawiska niż ludzie nauki. Trudno nie określić tych umiejętności mianem artystycznego geniuszu.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Sebastian Gabryel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.