Bogna Kisiel

PO dogadała się z Lewicą. Będzie bezpłatna komunikacja dla uczniów na terenie Poznania. PiS chce bezpłatnej strefy komunikacyjnej w centrum

Na poniedziałek wyznaczono dokończenie ostatniej sesji. Radni zdecydują, kto skorzysta z bezpłatnej komunikacji Fot. Łukasz Gdak Na poniedziałek wyznaczono dokończenie ostatniej sesji. Radni zdecydują, kto skorzysta z bezpłatnej komunikacji
Bogna Kisiel

Uczniowie, uczęszczający do podstawówek, gimnazjów i innych szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego, którzy są zameldowani w Poznaniu, będą mogli jeździć za darmo komunikacją miejską w strefie A. Takie rozwiązanie są gotowi poprzeć radni PO i Lewicy. Radni PiS proponują wprowadzenie bezpłatnej strefy komunikacyjnej w centrum Poznania.

Koalicja Platformy i Zjednoczonej Lewicy w Radzie Miasta została uratowana. Kwestią, która stanęła na ostrzu noża była bezpłatna komunikacja. Beata Urbańska, radna Lewicy już ponad rok temu złożyła projekty uchwał, dotyczące darmowych przejazdów. Przeleżały one w tzw. zamrażarce. Dopiero na ostatniej sesji, która ma być dokończona w poniedziałek, trafiły do porządku obrad. Wtedy też miano zająć się pomysłem prezydenta prezydent, który zaproponował, by z darmowych przejazdów skorzystali uczniowie w wieku 7-18 lat, ale tylko ci, których rodzice pobierają zasiłek rodzinny z PCŚ.

Jednak projekty Lewicy gotowi byli poprzeć radni PiS i PRO. Istniało ryzyko, że zostanie przyjęte rozwiązanie najszersze i najkosztowniejsze, zakładające wprowadzenie darmowej komunikacji dla wszystkich uczniów do lat 18. A to mogło doprowadzić do rozpadu koalicji rządzącej miastem.

– Podjęcie decyzji w sprawie bezpłatnej komunikacji zostawiliśmy prezydentowi

– twierdzi Marek Sternalski, szef klubu PO.

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in. dlaczego gminy mogą mieć pretensje po wprowadzeniu takiego rozwiązania.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.