GOK

Pływalnia wróci na Piastowskie!

Pływalnia na os. Piastowskim stanie się ponownie areną ćwiczeń uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego Fot. PIM Pływalnia na os. Piastowskim stanie się ponownie areną ćwiczeń uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego
GOK

Mieszkańcy Rataj będą mieli nową pływalnię. Stanie ona w miejscu dawnego basenu na os. Piastowskim - jednego z najbardziej charakterystycznych ratajskich obiektów, który jeszcze do niedawna służył poznaniakom. Nowy obiekt - bardzo potrzebny w tej części miasta - będzie gotowy już w lipcu przyszłego roku.

Basen na osiedlu Piastowskim był przez lata legendą, jedną z ciekawszych architektonicznie ratajskich wizytówek. Obiekt w kształcie przekrzywionego żagla, z charakterystyczną mozaiką w środku, od lat siedemdziesiątych służył mieszkańcom osiedla, uczniom szkoły sportowej oraz wszystkim poznaniakom, którzy uczyli się tu pływać. Nowa pływalnia będzie musiała zmierzyć się z tą legendą, i wiele wskazuje na to, że spełni pokładane w niej nadzieje, stając się atutem sportowej i rekreacyjnej bazy Poznania.

W ostatnich dniach spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie wyłoniła wykonawcę budowy pływalni. Zadanie to powierzono firmie PTB Nickel z Suchego Lasu, która ma wyburzyć starą pływalnię, a następnie na jej miejscu wybudować nową.

- Termin realizacji prac budowlanych to 440 dni od momentu podpisania umowy, czyli od 11 maja

- mówi Paweł Śledziejowski, prezes zarządu PIM.

Jak będzie wyglądać pływalnia, możemy zobaczyć na wizualizacjach warszawskiej firmy ATJ Architekci, która zaprojektowała m.in. łódzką Atlas Arenę i poznańskie Termy Maltańskie. Wiadomo, że będą tu wybudowane dwa baseny, z których jeden będzie służył do rekreacji i do nauki pływania dla najmłodszych, a drugi - o wymiarach 25 x 16 m, z sześcioma torami - będzie zapewniał podtrzymanie sportowej kondycji już doświadczonym pływakom. Pływalnia będzie więc nie tylko osiedlowym basenem rekreacyjnym, lecz ma spełniać wymogi pełnoprawnej placówki sportowej.

Powstaną tu też szatnie, prysznice, sala fitness, sauny i niewielka kawiarenka. Wszystko ma być gotowe w trzecim kwartale przyszłego roku. Oznacza to, że uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 14 na os. Piastowskim za rok, po letnich wakacjach, będą mogli znów uczęszczać na zajęcia w sąsiedztwie szkoły.

Obecnie korzystają oni z basenów Term Maltańskich, chwaląc je wprawdzie, ale tracąc około dwóch godzin na dojazdy. O tym, że warto inwestować w bazę sportową dla tych młodych ludzi, może świadczyć np. ostatnie powołanie Mai Stroińskiej z klasy IVc do kadry narodowej juniorów w skokach do wody i Szymona Olejniczaka z klasy Va do jej składu rezerwowego.

Dzięki przeszklonej ścianie budynek pływalni będzie dobrze doświetlony, z kolei konstrukcja dachu, również z doświetlającymi oknami, będzie wykonana z drewna klejonego, co da ciekawy efekt wizualny, ale też dociepli i wygłuszy halę.

Plany budowy pływalni na osiedlu Piastowskim przeciągnęły się nieco, bo miasto miało na nią zarezerwowane mniejsze środki, niż wynikało z projektu. Ostatecznie przygotowano nowy projekt, nieco tańszy (zrezygnowano w nim np. z budowy piętra, na którym pierwotnie miały znajdować się obiekty komercyjne, m.in. kawiarenka), przesunięto też na ten cel dodatkowe środki. Obecnie łączny koszt realizacji zadania oceniony jest na 25,6 mln zł.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Głosu Wielkopolskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Głosu Wielkopolskiego
  • codzienne e-wydanie Głosu Wielkopolskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
GOK

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.