Plebiscyt "Oceń władze": Burmistrzowie i wójtowie pod lupą. Jak rządzili ci z gmin powiatu poznańskiego?

Czytaj dalej
Mikołaj Woźniak

Plebiscyt "Oceń władze": Burmistrzowie i wójtowie pod lupą. Jak rządzili ci z gmin powiatu poznańskiego?

Mikołaj Woźniak

Trwa głosowanie w naszym plebiscycie „Oceń władze” prowadzonym przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Tym razem sprawdzamy, jak rządzili wójtowie i burmistrzowie z niektórych gmin powiatu poznańskiego.

W plebiscycie „Oceń władzę” można wyrazić swoją opinię o rządzących w tej kadencji samorządowcach. Tym razem spoglądamy w kierunku wójtów i burmistrzów gmin powiatu poznańskiego. Jak poradzili sobie i czego dokonali w upływającej kadencji?

Skuteczność wójta Czerwonaka

Poprzednik Jacka Sommerfelda rządził gminą Czerwonak przez 14 lat. Nowy wójt miał niełatwą sytuację, bo w Radzie Gminy trudno by szukać jego zwolenników. Wykazał się jednak skutecznością, bo przez radę udało się przeprowadzić duże projekty.

Plebiscyt "Oceń władze": Burmistrzowie i wójtowie pod lupą. Jak rządzili ci z gmin powiatu poznańskiego?
Archwium Jacek Sommerfeld cztery lata temu wygrał wybory na wójta Czerwonaka.

Skutecznością wykazał się również w pozyskiwaniu pieniędzy z programów rządowych i unijnych na inwestycje. Podpisane umowy na dofinansowania unijne opiewają na 32 mln zł. W drogi zainwestowano 51 mln zł. Wyzwaniem była też przejęta po poprzednikach budowa Centrum Kultury, którą porzucił wykonawca. Dziś o tych kłopotach nikt nie pamięta, a mieszkańcy mogą korzystać z centrum. Kolejnymi inwestycjami były też budowa sali gimnastycznej w Owińskach, a z mniejszych projektów: powstanie placów zabaw, ścieżek rowerowych czy przedszkoli.

Co ważne udało się uchwalić 19 planów miejscowych (w poprzedniej kadencji zaledwie 3) co uniemożliwi niekontrolowaną zabudowę i pozwoli na utrzymanie ładu przestrzennego.

Mieszkańcy widzą zachodzące zmiany i wydaje się, że wysoko oceniają pracę J. Sommerfelda. Niektórym jednak trudno jest zaakceptować partię, z której wywodzi się wójt. Być może dlatego, w wyborach Sommerfeld wystartuje z własnego komitetu, a nie pod szyldem PiS.

W Komornikach inwestycje

Jan Broda jest wójtem Komornik od 16 lat i nie ma dość. Będzie się ubiegał o kolejną kadencję. Ta mijająca upłynęła pod znakiem nowych inwestycji, ale też mieszkańcy mają do wójta kilka zastrzeżeń. Na plus trzeba mu zaliczyć powstanie nowych szkół w Chomęcicach i Plewiskach. W tej drugiej miejscowości założono z pomocą gminy nowe przedszkole. Całe Plewiska są przykładem na to, że gmina prężnie się rozwija. Znajdziemy tam nowe boiska i obiekty rekreacyjne, wkrótce ma się też pojawić basen.

Plebiscyt "Oceń władze": Burmistrzowie i wójtowie pod lupą. Jak rządzili ci z gmin powiatu poznańskiego?
Archwium Wójt Jan Broda rządzi w Komornikach od 2002 roku.

Poza tym mieszkańcy wskazują, że remontowane są chodniki i drogi. Jednak to właśnie nowa droga budzi wśród nich emocje. Chodzi o oddaną do użytku ul. Mieszka i Dobrawy. Dla jednych jest ona niezbędna, innym wydaje się niepotrzebna. Mieszkańcy wskazują też, że przybywa hal, nowych osiedli, a brakuje nieco miejsc parkingowych i tworzą się korki. Kontrowersje budzą też podwyżki cen wody.

Swarzędz ma plan?

Marian Szkudlarek rządzi Swarzędzem pierwszą kadencję. Przedstawił jednak plan rozwoju gminy do 2021 roku.

Plebiscyt "Oceń władze": Burmistrzowie i wójtowie pod lupą. Jak rządzili ci z gmin powiatu poznańskiego?
Archwium Marian Szkudlarek jest burmistrzem Swarzędza od 2014 roku.

W upływającej kadencji nie zabrakło remontów dróg, zakupu nowych, ekologicznych autobusów czy wprowadzenia budżetu obywatelskiego. Jednym z ważniejszych dokonań obecnej władzy jest budowa nowoczesnej szkoły w Zalasewie i remont tej w Kobylnicy. Ostatnio do użytku została oddana kładka nad drogą krajową nr 92. I tak jak połączyła ona Swarzędz, tak podzieliła mieszkańców. Chwalą oni nowoczesny wygląd, rozmach i niejako stworzenie „bramy wjazdowej” do Swarzędza. Szkudlarek bywa jednak krytykowany za jej koszt (ponad 4 mln zł), wybór drewna jako posadzki i psujących się wind.

Szkudlarek złożył już obietnice na kolejną kadencję. M. in. powstanie widowiskowo prezentującego się kąpieliska. O utrzymanie władzy wcale nie musi być tak łatwo. Do gry wróciła była burmistrz, Anna Tomicka. W Swarzędzu nadal cieszy się dużym poparciem.

Tarnowo nie zmienia kursu

Tadeusz Czajka to wójt Tarnowa Podgórnego od trzech kadencji. Przez ostatnie lata rządzona przez niego gmina zajmuje miejsce w czołówce najbogatszych w Polsce. Powstaje w niej coraz więcej osiedli, a władze stawiają na współpracę z przedsiębiorcami. W gminie nie brakuje siedzib dużych firm, takich jak Amazon.

Plebiscyt "Oceń władze": Burmistrzowie i wójtowie pod lupą. Jak rządzili ci z gmin powiatu poznańskiego?
Archwium Tadeusz Czajka jest wójtem Tarnowa Podgórnego od 2006 roku.

Jako sukces należy zapisać wójtowi udaną renowację pałacu w Jankowicach (próbował to zrobić od początku swoich rządów) czy oficjalne potwierdzenie budowy Zespołu Szkół Technicznych.

Współpraca: Bogna Kisiel

Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.