Płatne testy w na koronawirusa: jak samemu zrobić test na obecność przeciwciał COVID-19? Ile kosztuje test na COVID-19? [13.11.2020]

Czytaj dalej
Fot. AB
Anastazja Bezduszna

Płatne testy w na koronawirusa: jak samemu zrobić test na obecność przeciwciał COVID-19? Ile kosztuje test na COVID-19? [13.11.2020]

Anastazja Bezduszna

Jakie testy w kierunku COVID-19 są dostępne na rynku? Ile kosztują prywatne testy w kierunku koronawirusa? Kto powinien wykonać test? W jaki sposób interpretować wynik testu? Jak wykonać sobie samemu test przesiewowy (test immunochromatograficzny) na obecność przeciwciał IgG oraz IgM. Czy przeciwciała dają gwarancję, że nie zachoruję ponownie? Mimo, że koronawirus towarzyszy nam od kilku miesięcy, wciąż pojawia się wiele wątpliwości i pytań związanych z diagnostyką i bezpieczeństwem.

Test na koronawirusa za darmo? Tu dowiesz się, gdzie są przeprowadzane testy na COVID-19

W diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2 dostępne są trzy główne rodzaje testów. Pierwszy, zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) to test genetyczny, wykonywany metodą RT-PCR na aktywne zakażenie, który wykrywa obecność materiału genetycznego koronawirusa SARS-CoV-2 w wymazie z gardła i nosa. Drugi rodzaj testu, badający obecność przeciwciał IgG przeciw SARS-CoV-2 po przebyciu zakażenia w przeszłości, to test wykonywany z próbki krwi żylnej. Trzeci rodzaj testów – to szybkie testy przesiewowe, tzw. kasetkowe, oceniające obecność przeciwciał w badaniu kropli krwi.

Czytaj też: Test na koronawirusa kupisz w Poznaniu. Ile kosztuje? Jakie są rodzaje? Czy warto sprawdzać się samemu?

Test na koronawirusa, który wykonasz samodzielnie

Pomocne w określeniu skali rozpowszechniania się koronawirusa w populacji są szybkie testy przesiewowe, które mają zastosowanie do masowych badań przesiewowych. Pomagają one oszacować odsetek osób, które były zakażone koronawirusem.

Testy wykrywają przebycie infekcji, od której początku minęło minimum 7-10 dni. Badanie można wykonać w domu z kropli krwi i otrzymać wynik w ciągu kilkunastu minut. Ten rodzaj testu ma niższą czułość (wykrywa mniej zachorowań) i swoistość (wykryte zachorowania nie zawsze dotyczą SARS-CoV-2, mogą świadczyć o przebyciu grypy), niż badanie przeciwciał w laboratorium. WHO aktualnie nie zaleca wykonywania szybkich testów na przeciwciała przeciw SARS-CoV-2.

Przeciwciała są wytwarzane jako odpowiedź na aktywne zakażenie najwcześniej około tygodnia po wystąpieniu objawów klinicznych, czyli w czasie, gdy pacjent mógł zarazić już wiele osób. Ujemny wynik badania serologicznego nie wyklucza więc aktywnego zakażenia, dlatego badania przeciwciał nie mogą być stosowane w diagnostyce aktywnego zakażenia SARS-CoV-2.

Ile kosztuje test na koronawirusa: prywatne testy

Testów komercyjnych w Poznaniu nie brakuje, a ich ceny zaczynają się już od 100 złotych. Są i takie, których ceny sięgają nawet 800-1000 zł za jeden test.

Ile kosztują poszczególne rodzaje testów i czym się różnią, sprawdzisz tutaj: Ile kosztuje test na koronawirusa? Sprawdzamy!

Jak interpretować wynik testu na przeciwciała IgG przeciw SARS-CoV-2?

Pozytywny wynik testu oznacza, że osoba, u której wykonano badanie, wytworzyła przeciwciała z w odpowiedzi na zakażenie SARS-CoV-2, przebyte świadomie bądź bez wiedzy o toczącej się infekcji.

Test na obecność przeciwciał nie pozwala stwierdzić, czy obecnie pacjent choruje na COVID-19. Dlatego w przypadku dodatniego wyniku testu na przeciwciała u pacjentów, którzy wcześniej nie mieli zdiagnozowanego zakażenia, konieczne jest wykonanie testu RT-PCR w celu jego wykluczenia. Negatywny wynik testu informuje o niewytworzeniu przeciwciał, ponieważ najprawdopodobniej pacjent nie był wcześniej zakażony koronawirusem SARS-CoV-2. Jeśli jednak ostatnio pacjent był narażony na wirusa, może mieć aktualną infekcję albo może wkrótce zachorować, ponieważ przeciwciała pojawiają się dopiero po około tygodniu od rozwoju infekcji.

------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anastazja Bezduszna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.