JZ

Plany oszczędzania na emeryturę pod ostrzałem wszystkich stron. Grozi nam kolejna pomyłka jak z OFE?

Wyższa Emerytura tylko 10 lat, a potem życie w biedzie? Fot. 123RF Wyższa Emerytura tylko 10 lat, a potem życie w biedzie?
JZ

Pomysł dodatkowego oszczędzania na emeryturę, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych, nie zachwycił ani związków zawodowych, ani pracodawców. Krytykują go nawet ministrowie.

PPK to jeden ze sztandarowych punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. O pomyśle długo opowiadano, zanim w połowie lutego poznaliśmy projekt. Teraz znamy też wyniki społecznych konsultacji. Nie są obiecujące dla autorów.

Choć nikt nie podważa konieczności dodatkowego oszczędzania na emeryturę albo zreformowania obecnego sytemu, to do projektu jest cała masa zastrzeżeń różnej natury.

Tylko dla bogatych?

Projekt krytykują związki zawodowe. Zdaniem NSZZ „Solidarność”, z całkowitą pewnością można założyć, iż z programu wycofywać się będą pracownicy o niskich zarobkach, a zostaną dużo zarabiający. Na takie ryzyko wskazuje też m.in. minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dla kogoś, kto zarabia 3000 zł brutto składka wynosić będzie 60 zł miesięcznie, ale potrącana od zarobków netto. - Brak tej kwoty co miesiąc nie jest bez znaczenia w niskich dochodach - podkreśla minister.

W systemie zostaną więc pracownicy z wyższymi zarobkami, którzy tak bardzo nie odczują pomniejszenia pensji. A jeszcze dostaną dofinansowanie składek.

- Nie tylko nierówności emerytalne się nie zmniejszą, ale wręcz powiększą - konkluduje rzecznik finansów Aleksandra Wiktorow. Jej zdaniem, prawdopodobnie biedni będą się z programów wycofywać, a bogaci wzbogacą się jeszcze bardziej. Ze środków publicznych (Fundusz Pracy) dofinansowywane będą świadczenia pracowników o lepszej sytuacji dochodowej. Pieniądze na dopłaty (powitalna i roczna) mają bowiem pochodzić właśnie z Funduszu Pracy. Związkowcy sprzeciwiają się temu, podobnie jak rzecznik finansów oraz pracodawcy.

Wypłaty emerytur z PPK nie mają być dożywotnie, a trwać tylko przez 10 lat. To kolejne krytykowane rozwiązanie, nie tylko przez związkowców.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
JZ

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.