Plan lekcji wydłużony do soboty? Poznańskim szkołom to nie grozi

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Nicole Młodziejewska

Plan lekcji wydłużony do soboty? Poznańskim szkołom to nie grozi

Nicole Młodziejewska

W przyszłym roku do szkół średnich trafi podwójny rocznik - absolwenci gimnazjum i 8-letniej podstawówki. To spowoduje zwiększenie liczby uczniów.

W Warszawie sytuacja ta może być na tyle problematyczna, że ze względu na brak miejsc w najbardziej obleganych liceach, ratusz zastanawia się nad wydłużeniem nauki do soboty. Czy poznańskie szkoły też mają takie plany?

- Nie przewidujemy takiej sytuacji - informuje Renata Jocz z wydziału oświaty urzędu miasta. I dodaje:

- Bez wątpienia w przyszłym roku będzie trudniej dostać się do szkół średnich, przede wszystkim ze względu na warunki lokalowe. Będziemy również mieli do czynienia z dwuzmianowością.

Mimo kumulacji roczników w poznańskich szkołach średnich nie powinno zabraknąć miejsca, między innymi dlatego, że dotychczas wiele liceów znajdowało się w zespołach wraz z gimnazjami. Po usunięciu gimnazjów, zwolnią się miejsca w oddziałach szkolnych.

- W Poznaniu aż 11 liceów znajdowało się przy gimnazjach, więc mamy miejsca. Pod tym względem mamy o wiele prościej - tłumaczy Renata Jocz. I zapewnia:

- Nie siejmy niepotrzebnej paniki. Sytuacja owszem, jest dynamiczna, ale my to wszystko na bieżąco monitorujemy i jesteśmy w kontakcie z dyrektorami szkół. Jak dotąd nie zgłaszali oni, że w Poznaniu zajdzie potrzeba wydłużenia zajęć. Obecnie kończymy analizy. W połowie listopada będziemy dokładnie wiedzieć, jak wygląda sytuacja na kolejny rok - podkreśla Renata Jocz.

W wyniku ubiegłorocznej reformy edukacji, w przyszłym roku szkolnym naukę w szkołach średnich rozpoczną absolwenci ostatniego rocznika gimnazjum oraz pierwsi absolwenci 8-letnich szkół podstawowych. Łącznie będzie to około 772 tys. osób. Do tej pory do szkół średnich co roku trafiało ok. 350 tys. uczniów.

Nicole Młodziejewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.