PKP: Pociągi wrócą na linię Leszno - Głogów. Po remoncie torów, stacji i po... dwunastu latach przerwy!

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec
Grzegorz Okoński

PKP: Pociągi wrócą na linię Leszno - Głogów. Po remoncie torów, stacji i po... dwunastu latach przerwy!

Grzegorz Okoński

Pociągi pasażerskie na trasie Leszno – Głogów wrócą na trasę. Trzeba jeszcze wyremontować torowisko i cztery stacje kolejowe – ale powrót na linię, po dwunastu latach nieobecności na niej pociągów, nastąpi już pod koniec przyszłego roku.

Podpisano właśnie porozumienie między PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. a Gminą Miejską Głogów i Gminą Wschowa dotyczące współfinansowania remontu toru na linii kolejowej nr 14 między Lesznem a Głogowem.

- Przebudowa pozwoli na uruchomienie pociągów pasażerskich – mówi Zbigniew Wolny z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A..

- Podróżni zyskają sprawne połączenie w regionie oraz wygodną obsługę na peronach. Wymienione zostaną tory. Zmodernizowane perony na stacjach Lasocice, Wschowa, Stare Drzewce i przystanku Głogówko będą wyposażone w nową nawierzchnię, oświetlenie, ławki i tablice informacyjne.

Wyremontowane będzie trzydzieści przejazdów kolejowo – drogowych, co zwiększy bezpieczeństwo jazdy. Kolej zapowiada, że po przebudowie linii pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 100 km/godz.

- Pierwsze prace, po wyłonieniu w przetargu wykonawcy dokumentacji projektowej i robót budowlanych, mogą się rozpocząć jeszcze w 2018 r. - zapowiada Zbigniew Wolny. - Zakończenie inwestycji planowane jest na listopad 2019 r. Umożliwi to jazdę pociągów na trasie Głogów – Leszno od rozkładu 2019/2020.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 14 na odcinku Leszno – Głogów” będzie wykonywany w ramach zadania inwestycyjnego „Zwiększenie przepustowości wybranych linii kolejowych poprzez optymalizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym i układów stacyjnych”.

Wartość wykonania dokumentacji i prac budowlanych oceniono na około 12 mln zł netto. Koszty podzielono tak, że gmina Głogów dofinansuje roboty w kwocie 2,5 mln zł netto, a gmina Wschowa - w kwocie 0,5 mln zł netto. Resztę tej kwoty wniosą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.